Sinemaya 5. boyut keyfi geliyor – 5D beş boyutlu sinema nedir

5 boyutlu sinema keyfi

Sinema izleyicileri 3 boyutlu (3D) filmlerin tadını yeni yeni çıkarmaya başlarken yepyeni bir teknoloji sinema salonlarındaki yerini alıyor. Hareket eden bir platformda izlenen 5 boyutlu sinema teknolojisi ile çekilen filmlerde filmin konusuna uygun olarak rüzgar ve su gibi gerçek efektler sunan 5D Sinema yeni gündemimiz olacak gibi gözüküyor.

5 boyutlu sinema nedir? 5D sinema aslında gelişmiş bir simülatör. 5D sinemada henüz uzun filmler yerine bilgisayarda hazırlanmış 6-7 dakikalık filmlerin gösteriliyor. Heyecan ve adrenalinin en üst düzeyde yaşandığı 5 boyutlu filmlerde perdede özel gözlüklerle izlenen 3 boyutlu bir film oynuyor. Hareket eden platform üzerinden izlenen filmde oturulan platform perdedeki görüntüye uyumlu hareket ediyor. Örneğin filmin izlenen sahnesi bir araçta geçiyorsa yüzünüze rüzgar geliyor ya da su sıçrıyor. 5 boyutlu sinema ile bire bir gerçeklik sunuluyor.

Sadece çocuklar ya da gençler için cazip olacağı düşünülen 5D sinemanın aslında her yaştan kişiye hitap edeceği söyleniyor. 5D filmler kısa süreli olsa da bire bir içinde yşandığı için izleyenlere çok uzun geliyor. Macera, gerilim ya da korku sanki gerçek hayattaymış gibi yaşanıyor. Bu da izleyiciyi cezbediyor. (webci)

Tags : , , , , , , , , , ,

0 thoughts on “Sinemaya 5. boyut keyfi geliyor – 5D beş boyutlu sinema nedir”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Ölümle Yaşam Arasında – The Life of David Gale

Bir infazın maliyetinin 86,06 dolar olduğu Texas Eyaleti’nde ölüm cezasına çarptırılan bir profesör olan David Gale’in söylediği gibi, “Felsefe bir...

Kapat