Ölümle Yaşam Arasında – The Life of David Gale

Ölümle Yaşam Arasında – The Life of David Gale

Bir infazın maliyetinin 86,06 dolar olduğu Texas Eyaleti’nde ölüm cezasına çarptırılan bir profesör olan David Gale’in söylediği gibi, “Felsefe bir meleğin kanatlarını kesebilir”.

Ölüm cezasına karşı olan ve kaldırılması için aktif çaba harcayan Texas Üniversitesi profesörlerinden David Gale, kaderin kötü bir cilvesiyle, tecavüz edildikten sonra feci şekilde öldürülen meslektaşı Constance Harraway’in cinayet zanlısı olarak yargılanır ve aklanamayarak ölüm cezasına çarptırılır.

İnfazdan üç gün önce Gale, bir süredir kendisiyle röportaj yapmaya çalışan Pulitzer Ödülü peşindeki gazeteci Bitsey Bloom’la konuşmayı kabul eder. Çok geçmeden genç kadın, Gale’in yaşamasının kendisine bağlı olduğunu farkeder ve kendi güvenliğini tehlikeye sokmak pahasına da olsa, Constance’ın ölümünü çevreleyen sis perdesini aralamak için hızla işe koyulur.

“Mississippi Burning” filminin başarılı yönetmeni Alan Parker’ın yönettiği “The Life of David Gale”de David Gale’i Kevin Spacey, Bitsey Bloom’u Kate Winslet, Constance Harraway’i ise Laura Linney canlandırıyor. Oyunculara Gabriel Mann, Rhona Mitra, Leon Rippy, Matt Craven, Melissa McCarthy, Jim Beaver ve Elizabeth Gast eşlik ediyor. Nicholas Cage’in yapımcılığını üstlendiği filmin müzikleri Parker’s oğulları Jake ve Alex Parker tarafından hazırlanmış.

Yönetmen Alan Parker’ın notları…

“Senaryo orijinal bir hikaye, bir imge, kesinlikle özünde benim de kuvvetli bir şekilde tepki gösterdiğim önemli politik bir sorun olmasına karşın, aynı zamanda müthiş bir gerilimdi.

Aslen Texas’lı olan Charles Randolph Viyana Üniversitesi’nde felsefe profesörü olarak görevini yerine getirirken senaryoyu yazmıştı.
Los Angeles’a uçtum ve yönettiğim Birdy filminde (1984) rol aldığında tanıdığım Nicolas Cage ile öğle yemeği yedim. Sırada rol alacağı grev öncesi 2 filmi ve grev sonrasında da yönetmek istediği küçük bir filmi olduğundan nazik bir şekilde “David Gale’in Yaşamı” topunu bana pas etti.

Texas Film Komisyonu şaşırtıcı bir şekilde (nedense bana) açık bir teşkilat olan Texas Department of Criminal Justice hapishane yetkililerine ulaşabilmemizi kolaylaştırabilmek için yardımcı oldular.

Ceza infaz sırasını beklemek ve ölüm cezasının idaresi onlar için Texas kanunlarının onları görevlendirdiği yapmaları gereken bir iş ve bütün bunların nasıl işlendiğini açıklamakta son derece yardımcı ve açıklar. Örneğin web sitelerinde (www.tdcj.state.tx.us/stat/deathrow) yerine getirdikleri görevlerin , her infazın maliyetinden ($86,06) mahkum edilenin son beyanetlerinden son yemeklerine kadar tüm detayları ile veriyorlar.”

Yönetmen: Alan Parker
Oyuncular: Kevin Spacey, Kate Winslet, Laura Linney, Gabriel Mann, Rhona Mitra, Leon Rippy, Matt Craven, Chris Warner
Senaryo: Charles Randolph
Görüntü Yönetmeni: Michael Seresin
Prodüksiyon Tasarımı: Geoffrey Kirkland
Kurgu: Gerry Hambling
Sanat Yönetimi: Steve Arnold, Jennifer Williams
Kostüm: Renee Ehrlich Kalfus
Set Dekorasyonu: Jennifer Williams
Müzik: Alex Parker, Jake Parker
Yapım Stüdyosu: Universal Pictures
Türkiye Dağıtımı: New Films
Gösterim tarihi: 12 Aralık 2003

Tags : , , , , , , ,
Önceki yazıyı okuyun:
Hititler Belgeseli

Tarihte Anadolu’da kurulmuş bilinen ilk krallık olan Hititler Anadolu uygarlığında önemli bir yere sahip. Döneminin ve bölgesinin önemli askeri ve...

Kapat