Lady Godiva efsanesi…

Kadınlar dünyayı yönetir derler diye bir özdeyiş vardır. Hiçbir erkek bunu kabul etmese de bu iddia doğrudur. Güzel ve akıllı bir kadının dünyada yapamayacağı hiçbir şey yok. Günümüzde kadın haklarının kısmen de olsa kabul edildiği, en azından kanun karşısında kadın ve erkeğin eşit kabul edildiği bir dönemde kadınların birşeyleri başarması daha kolay gözüküyor. Peki ya tarihte de dediğini yaptıran kadınlar vardı desek. Erkeklerin dünyasında dediğini yaptıran kadınlara tarihteki en güzel örneklerden biri Lady Godiva’dır. Ortaçağın karanlık dünyasında, 11. yüzyılda tüm egemenlik erkek cinsine aitken erkeklerin bile yapamadığı bir işi bir kadın başarmıştı: Lady Godiva. Üstelik bu kadının başardığı işi en cesaretli erkekler bile başaramazdı. Yaşadığı bölgeye uygulanan vergilerin indirilmesini talep eden genç kadın doğruduan doğruya eşi olan Lord’a kafa tutmaktaydı.

11. yüzyılın İngiltere’sinde feodal derebeylik düzeni devam ederken en büyük toprak sahiplerinden biri olan Lord Leofric the Dane, Warwickshire bölgesinin ve içindeki Coventry kentinin tek sahibidir. Lord kendisinden çok genç ve güzel Lady Godiva ile evlidir.

Lord Leofric the Dane tüm topladığı vergileri savaşa harcamakta, savaşların ise ardı arkası gelmemektedir. Lord yükselen savaş masraflarını karşılamak için halka uygulanan vergileri devamlı arttırır. Lady Godiva ise bu uygulamaya karşı çıkar ve Lord’a vergilerin indirilmesi için talepte bulunur.

Lord topraklarında çalışan köylüleri insan olarak bile görmemektedir. Lorda göre köylüler düşük ahlaklı kimselerdir. Lady Godiva ise halkın ahlaklı olduğu ve köylülerin bu davranışı haketmediği düşüncesindedir. Lord ve güzel eşi aralarında bir iddiaya girer. Lady Godiva üzerine hiçbir şey giymeden bir atın üzerinde Coventry’nin sokaklarında gezecektir. Orada yaşayanlar ona bakmaz ve evlerine girerlerse Lord köylülere uyguludığı vergileri düşürecektir.

Kady Godiva dediğini yapar ve şehrin sokaklarında dolaşır. Onu gören halk vücuduna bakmamak için hemen evlerine girip kapılarını kapatır. Bu genç Lady’nin iddiayı kazandığı anlamına gelir ve Lord vergileri düşürmeyi kabul eder. Dünyayı erkekler yönetiyor gibi gözükse de arka planda her zaman bir kadın vardır düşüncesi böylece bir kez daha doğru çıkmıştır.

Tags : , , , ,
Önceki yazıyı okuyun:
Kimlikle Kredi ING Bank’ta – 99 TL Taksitle 7000 Lira

Sadece kimlikle kredi başvurusu yapmayı kim istemez? Üstelik bankada bir tanıdığa ihtiyaç duymadan iyi bir kredi çıkarttırmayı... Tüm bunlar ING...

Kapat