Kumun Altında – Sous Le Sabre

Kumun Altında – Sous Le Sabre

François Ozon’un imzasının taşıyan film uzun yıllar birlikte olduğu eşininin ölümünü kabullenemeyen bir kadının yaşadıklarını konu alıyor. Filmin başrollerini Charlotte Rampling, Bruno Cremer, Jacques Nolot ve Alexandra Stewart paylaşıyor.

Marie ve Jean birlikte geçirilen tempolu bir hayata sahip evli bir çifttir. Şehir dışındaki evlerinde tatillerini geçirmeye başladıklarında her şey görünüşte yerli yerindedir ancak paylaşılan uzun sessizlikler, çiftin birlikte yaşadıkları hayatın artık eskisi gibi olmadığının bir göstergesidir.

Bir gün, Marie kumsalda uyurken Jean yüzmeye gider ve bir daha geri dönmez. Kafası cevaplanmamış sorularla dolu Marie Paris’e döner. Hayatını her zamanki gibi öğretmenlik yaparak, spor salonuna giderek ve arkadaşı Amanda ile vakit geçirerek yaşamaya devam eder ancak içinde kocasının olmadığı bir hayat düşünememektedir. Kocasının ölümü kanıtlanmış olsa da o, bu gerçeği kabullenemez.

Sonunda yeni bir ilişki yaşamaya başlar ancak yeni erkek arkadaşı Vincent bile, Marie’ye Jean’ı unutturamamıştır. Marie akşamları eve döndüğünde Vincent ile yaptıklarını Jean’a anlatmaya devam eder. Sonunda, Marie kocasının yaşamının sona erdiği gerçeğini ve kendi yeni hayatının artık başlaması gerektiğini anlayacaktır.

Yönetmenliğini son dönem Fransız sinemasının en parlak isimlerinden olan François Ozon’un üstlendiği “Kumun Altında”, kişisel kayıp ve yalnız kalmanın anlamı üzerine başarılı bir deneme. Senaryosunu Emmanuèle Bernheim ve François Ozon’un birlikte yazdığı filmin başrollerinde Charlotte Rampling (Marie) ve Bruno Cremer (Jeanne) yer alıyor.

Filmde rol alan diğer oyuncular arasında Jacques Nolot, Alexandra Stewart, Pierre Vernier ve Andrée Tainsy yer alıyor… “Kumun Altında”, 2001 yılında 20. Uluslararası İstanbul Film Festivali “Dünya Festivallerinden” bölümü kapsamında İstanbullu sinemaseverlerle buluşmuştu.

Yönetmen: François Ozon
Oyuncular: Alexandra Stewart, Bruno Cremer, Charlotte Rampling, Pierre Vernier, Andrée Tainsy
Senaryo: François Ozon, Emmanuèle Bernheim, Marina De Van, Marcia Romano
Görüntü Yönetmeni: Jeanne Lapoirie, Antoine Heberlé
Prodüksiyon Tasarımı: Olivier Delbosc, Sandrine Canaux
Sanat Yönetmeni: Sandrine Canaux
Kostüm: Pascaline Chavanne
Makyaj: Cédric Chami, Gill Robillard
Müzik: Philippe Rombi
Yapım Şirketi: Euro Space
Türkiye Dağıtımı: Pi Film
Gösterim Tarihi: 30 Mayıs 2003

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Kumun Altında – Sous Le Sabre”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Fırsat – Crude

“Fırsat”, maceraperest iki Amerikalı’nın, “güzellikler ve entrikalarla dolu gizemli bir ülke” olarak gördükleri Türkiye’deki yolculuğunu konu alan bir yol filmi....

Kapat