Sağlıklı Yaşam ve Spor – Doğru Koşu Hakkında Bilgiler

Koşmak - JoggingSağlıklı yaşamak için spor gerekli. Koşu da onlardan biri. Peki kendi başımıza koşabilir miyiz? Nelere dikkat etmeli? Kaç yaşına kadar koşu sporu yapılır? Koşu hakkında bilinmesi gereken herşey.

Urban Gym adıyla dünyada popüler ve toplumsal bir spor haline gelen amatör bireysel koşu ülkemizde de ilgi görüyor. Zayıflamak isteyenler, diyet yapanların desteklecisi olan bireysel koşu aynı zamanda kilo problemi olmayanlar için de önemli. Sağlıklı yaşamak, kalp ve damar hastalıkları gibi hastalıklardan korunmak, stresten kurtulmak ve daha uzun yaşamak isteyenler soluğu şehirlerdeki park ve bahçelerde alıyor. Deniz kenarı olan şehirlerde ise uzun koşu ve yürüyüş yolları dikkat çekiyor. Ancak yanlış sportif aktiviteler bazen sakatlanmalara ya da sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Toplum arasında koşuyla ilgili doğru bilinen bazı yanlışlar da var. İşte birkaç tanesi:

Koşmak diz kemiklerine zararlıdır

YANLIŞ   Düzenli kuşu sporuyla ilgilenlerle hiç koşmayanlar arasında yapılan araştırmalarda diz ve kalça kemiği erimesi (Osteoarthritis) sorunlarının aynı düzeylerde olduğu belirlendi. Bilinenin tersine koşmak, tüm vücuttaki eklemlerin yanında diz bölgesindeki eklemin de daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Ancak bir eklem problemi olanlar koşmadan önce doktorlarına danışmalı.

Soğuk algınlığı varsa koşmak hastalığı ilerletir ve zararlıdır

YANLIŞ   Soğuk algınlığı varken koşmak ya da herhangi bir spor yapmak bizim için daha zorlayıcı ve yorucu olabilir. Ama hastalığın ilerlemesine olumsuz bir etkisi olmaz. Ancak grip olanların ve yüksek ateşli enfeksiyon geçirenlerin egzersizden bir süre uzuak durması gerekir.

50 yaşından sonra koşulmaz

YANLIŞ   Düşük tempoda başlayarak kendini fazla zorlamadan yapılan koşu her yaşta yararlıdır. 50 yaşında, 60 yaşında, 70 yaşında. Sağlıklı spor yapmanın yaşla bir ilgisi yoktur.

Koşarken hep aynı tempoda olmamalı

YANLIŞ   Her türden hareket vücuda yararlıdır. Daha profesyonelce spor yapıyorsanız tempo gibi ayrıntıları düşünmelisiniz. Eğer amacınız sağlıklı bir yaşamsa hangi tempoda olursa olsun koşmak ya da yürümek yararlıdır.

Koşarken tansiyon aletinizi yanınızda bulundurun

YANLIŞ   Koşuyu yarıda keserek terli terli tansiyon ve nabız ölçmek çok da yararlı olmayacaktır. Profesyonel bir sporcu değilseniz her an nabız ölçmenin çok da bir faydası yok.

(webci)

Tags : , , , ,

0 thoughts on “Sağlıklı Yaşam ve Spor – Doğru Koşu Hakkında Bilgiler”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Bihter ölür, Nihal delirir, Firdevs yamulur, Behlül kaçar, Aşk-ı Memnu biter…

Aşk-ı Memnu dizisinin merakla beklenen finali yayınlanırken rating rekorunun yanısıra Twitter'da da rekora ulaşıldı. Finalin sona ermesinden itibaren herkes twit...

Kapat