Hititler Belgeseli

Hititler

Tarihte Anadolu’da kurulmuş bilinen ilk krallık olan Hititler Anadolu uygarlığında önemli bir yere sahip. Döneminin ve bölgesinin önemli askeri ve politik gücü haline gelen Hititler dünyanın en güçlü ve uzun süreli imparatorluklarından olan Mısır’a ve onun güçlü Firavunlara kök söktürmüştü. en zorlu rakibi. 3500 yıla yayılan bir uygarlık olan Hititler Anadolu’da gerçek bir kültürel miras bıraktı.

Anadolu tarihine ve kültürüne damga vurmuş Hititler hakkında kapsamlı ve zengin içerikli bir belgesel hazırlandı. Yönetmenliğini Tolga Örnek’in yaptığı belgesel dünya sinemasının başarılı örnekleri aratmayacak görkemli sahnelerle bezendi. Belgesel Türkiye’nin 34 farklı bölgesinin yanı sıra Mısır ve Suriye’de yapılan çekimlerle gerçekleştirildi. Hititler belgeseli bu uygarlıktan günümüze kalan 48 yazılı tabletten elde edilen bilgiler üzerine oluşturuldu.

5 aylık bir çalışmayla ve 450 kişilik bir ekiple gerçekleştirilen belgesel, Eski Yakın Doğu ve Anadolu’nun politik ve kültürel bir resmini çekiyor. Belgeselin çekimleri Türkiye, Suriye ve Mısır’da bulunan tarihi mekanlarda ve müzelerde gerçekleştirildi. Konunun uzmanlarıyla yapılan röportajlara da yer veren Hititler Belgeseli toplam 120 dakika uzunluğa sahip.

Belgeselde tarihteki ilk yazılı barış anlaşması olan ve Mısırlılarla ve Hititler arasında gerçekleştirilen Kadeş Savaşı ve barış anlaşması, Hitit Kralı III. Hattuşili ve Kraliçe Puduhepa’nın büyük aşkları ve evliliği, antik çağlarda Yakın Doğu ve Anadolu’yu sarsan veba salgını, saltanat çekişmeleri ve saray entrikaları, Hititlerin cenaze törenleri, Eski Yunan panteonunun öncüsü olan Hitit tanrılar panteonu, Hint – Avrupa dillerinin ilk yazılı örnekleri olan Hitit yazıtları gibi önemli tarihi konular işleniyor.

Yönetmen: Tolga Örnek
Oyuncular: Jeremy Irons (seslendiren), Cüneyt Türel (Türkçe seslendiren), Haluk Bilginer (Hitit Kralı III. Hattuşili), Sanem Çelik (Kraliçe Puduhepa), Burak Sergen, Cüneyt Türel, Fikret Kuşkan, Hüseyin Köroğlu
Senaryo: Tolga Örnek
Görüntü Yönetmeni: Ferhan Akgün
Müzik: Tamer Çıray
Süre: 120 dakika
Türkiye Dağıtımı: Özen Film
Gösterim Tarihi: 9 Mayıs 2003

(web)

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “Hititler Belgeseli”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Adana Altın Koza Festivali ertelendi

Adana Altın Koza Festivali İsrail saldırısı ve Hatay'daki terör olayları nedeniyle ertelendi. Ülkemizin en önemli sanat etkinliklerinden biri olan ve...

Kapat