Gore Verbinski’den Halka – The Ring / Oyuncular: Naomi Watts, Martin Henderson, Brian Cox

Halka - The Ring

Yerel efsanelerin en fazla geçerli olanları genellikle sıradan insanların başına gelmiş cinayet ve felaket hikayeleridir. Yerel efsaneler fazlasıyla rahatsız edicidirler. Bunlar kamp ateşi etrafında paylaşılır, uykulu partilerde tekrarlanır ve e-mailler ile her tarafa yayılır. Bazıları eski moda telefon oyunları gibi küçük dedikodular veya uydurmalarla başlamış olup, zamanla abartılarak kulaktan kulağa aktarılan bir destana dönüşmüş olabilir. Buna rağmen yerel efsanelerin hemen hepsinde endişe verici bir ortak özellik vardır: Gerçek olarak doğmuş olabilirler.

“The Ring”in yönetmeni Gore Verbinski, dünya üzerine yayılmış yerel efsanelerin ortak özellikleri konusunda şu yorumu yapıyor: “Bir yerel destanın kendine özgü özellikleri vardır. Anlatılma şekli, tekrar edilme şekli, konuyu bağlama şekli… Hiç kimse gerçeğin bunun ötesinde yattığını herhalde bilemez. Tahmin edeceğiniz gibi Koji Suzuki’nin kitabı ‘Ringu’ da bir yerel destana dayanır. Ancak buradaki durum ‘tavuk ve yumurta’ ikilemi gibidir. Öylesine içiçe geçmiştir ki, ana kaynağını hiçbir zaman kesin olarak bilemezsiniz.”

Filme temel alınan aynı adlı kitabın yazarı olan Koji Suzuki, yakın zaman öncesine kadar adı duyulmamış bir yazarken şimdi Japonya’nın Stephen King’i olarak gösteriliyor. Suzuki’nin bu kitabı daha önce 1998 Ocak ayında Japon yönetmen Hideo Nakata tarafından beyazperdeye aktarılmış, kısa zamanda fenomene dönüşmüştü. Seyircinin büyük ilgisini görünce “Ringu 2″ ve “Ringu 0″ adlarıyla devamı yapılarak seri haline getirildi. Japon sinema tarihinin en başarılı korku filmi hasılatını elde etti. Çizgi romanı ve kitapları yüksek satış rakamlarına ulaştı. Filmin başarısının ardından Japon sinemasında yepyeni bir film türü ortaya çıktı. Kısaca J-Korku adıyla bilinen bu yeni psiko-korku filmlerinin Japon sinema salonlarına yayıldığı gözlendi.

“Ringu” serisinin kökeni yerel bir efsaneye dayanıyordu. Bu yüzden de başta Japonya ve Güneydoğu Asya ülkeleri olmak üzere o bölgede çok sevildi. Ancak dünyanın diğer bölgelerinde yaşayan insanların da o filmin kökenindeki yerel efsane boyutuna aldırmadan aynı yoğun ilgiyi göstereceği açıktı.

Yönetmen: Gore Verbinski
Oyuncular: Naomi Watts, Martin Henderson, Brian Cox, David Dorfman, Daveigh Chase
Senaryo: Ehren Kruger
Görüntü Yönetmeni: Bojan Bazelli
Prodüksiyon Tasarımı: Tom Duffield
Sanat Yönetmeni: Patrick M. Sullivan Jr.
Kostüm: Julie Weiss
Makyaj: Rick Baker, Jean Ann Black
Set Dekorasyonu: Rosemary Brandenburg
Müzik: Hans Zimmer
Yapım Stüdyosu: DreamWorks Pictures
Türkiye Dağıtımı: UIP Filmcilik
Gösterim Tarihi: 28 Şubat 2003

(web)

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Gore Verbinski’den Halka – The Ring / Oyuncular: Naomi Watts, Martin Henderson, Brian Cox”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Güneşin Gözyaşları – Tears of the Sun

Oscar ödüllü çalışması “Training Day / İlk Gün” ile bizleri Los Angeles’ın kargaşa dolu sokaklarında sıkı ve gerçekçi bir yolculuğa...

Kapat