Güneşin Gözyaşları – Tears of the Sun

Güneşin Gözyaşları - Tears of the Sun

Oscar ödüllü çalışması “Training Day / İlk Gün” ile bizleri Los Angeles’ın kargaşa dolu sokaklarında sıkı ve gerçekçi bir yolculuğa çıkartan yönetmen Antoine Fuqua, Revolution Studios’dan çıkan ve başrolünü Burce Willis’in üstlendiği yeni filmi “Tears of the Sun / Güneşin Gözyaşları”nda, başarı şansı çok düşük bir konumda gösterilen olağanüstü bir kahramanlığın öyküsünü anlatıyor.

Deniz komandosu Yüzbaşı A.K. Waters (Bruce Willis) ve seçkin taktik uzmanlarından oluşan ekibi, görevleriyle insaniyetleri arasında bir seçim yapmaya zorlanırlar: Ya çevrelerinde yaşanan kargaşayı gözardı edip emirlere uyacaklardır, ya da vicdanlarının sesini dinleyerek bir grup masum mülteciyi kurtarma cesaretini göstereceklerdir.

Demokratik Nijerya hükümeti düşürülmüş ve idare acımasız bir askeri diktatörün eline geçmiştir. Son derece sadık ve katı biri olan tecrübeli komando Waters’a rutin bir kurtarma görevi verilir: Doktor Lena Kendricks’i (Monica Bellucci) ülkeden çıkarması gerekmektedir.

Evlenerek Amerikan vatandaşlığına geçmiş olan Dr. Kendricks, uzak bir kasabada yer alan Katolik misyonu çalışanlarıyla birlikte, süregiden iç savaş kurbanlarını tedavi etmektedir. Ancak, Waters geldiğinde, Dr. Kendricks kendisiyle gitmeyi reddeder. Bir şartı vardır: Waters kasabalıları en yakındaki sınıra götürerek iltica etmelerini sağlayacağına söz vermelidir. Çünkü orada bırakılırlarsa, isyancı güçlerin insafına kalacaklardır.

Waters ise kumandanı Albay Bill Rhodes’dan (Tom Skerritt) çatışmaların dışında kalmaları konusunda kesin talimat almıştır. Fakat kendisi ve ekibi, isyancı güçlerin acımasızlıklarına bizzat tanık olunca, Dr. Kendricks’in davasına katılırlar ve hayatları pahasına da olsa, sık ormanın içinden geçen tehlikeli güzergahta mültecilere eşlik etmeye karar verirler.

Yönetmen: Antoine Fuqua
Oyuncular: Bruce Willis, Monica Bellucci, Cole Hauser, Fionnula Flanagan, Eamonn Walker, Johnny Messner, Charles Ingram
Senaryo: Alex Lasker, Patrick Cirillo
Görüntü Yönetmeni: Mauro Fiore, Keith Solomon
Prodüksiyon Tasarımı: Naomi Shohan
Sanat Yönetmeni: David Lazan, Melody Bishop, Gary Diamond
Kostüm: Marlene Stewart
Makyaj: John Blake, Leslie Devlin, Laine Kealoha-Rykes
Set Dekorasyonu: Larry Dias, Fontaine Beauchamp Hebb
Müzik: James Michael Dooley, Lisa Gerrard, Steve Jablonsky
Yapım Stüdyosu: Revolution Studios
Türkiye Dağıtımı: Warner Bros. Türkiye
Gösterim tarihi: 14 Kasım 2003

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Güneşin Gözyaşları – Tears of the Sun”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Bir Galatasaray Belgeseli: Eski Açık Sarı Desene

Türk futboluna Galatasaray üzerinden bir bakış sunmayı amaçlayan ‘Eski Açık Sarı Desene’ bir sezonluk mücadeleyi gözler önüne seren belgesel bir...

Kapat