Google servislerine ulaşmanın çaresi var mı?

Google yasakları

Türkiye’de YouTube’a erişim engeli devam ederken Google’ın servisleri de birer birer kapanmaya başladı. Genişleyen yasak sonucu başta Google Translate, Google Docs, Google Maps olmak üzere çeşitli servislerde büyük sıkınılar yaşanıyor. Bu ürünleri kullananlar internet üzerindeki bilgilerine ulaşma arayışı içinde… Google yasağını delmek için biz de küçük bir öneri yapalım.

Türkiye’de Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) aldığı kararla Google’ın IP havuzuna erişimin engellenmesinin üzerinden birkaç gün geçti. Başta YouTube olmak üzere Google’ın 30’u aşkın servisine erişim engeli sürüyor.

Google’ın “Word, Excell’i” olarak tanımlayabileceğimiz “Google Docs” kullanıcıları iki günden bu yana yasal yollarla internette tuttukları dokümanlara ulaşamıyor. Web sitelerinin istatistik-veri analizi için kullandığı ürünlerin başında gelen “Google Analytics” kullanıcıları da ciddi sıkıntı yaşıyor. Harita tarafında, Google’ın haritasını kullanan siteler de aynı sorunlarla karşı karşıya.

İşin sırrı DNS’te

Bu sıkıntılar karşısında pek çok kullanıcı ve şirketin çareyi, YouTube yasağının delinmesinde etkili bir yöntem olan DNS ayarlarının değiştirilmesiyle aştığı belirtiliyor. Özellikle şirketlerin başta ana merkez olmak üzere tüm sistem ve bilgisayarlarında ayarları hızla değiştirdiği, bu yolla açılmayan servislere ulaşabildiği belirtiliyor. Birçok kullanıcı da internet forumlarında yasağın nasıl kaldırılacağını tartışıyor.

Google servislerine ulaşmak için kullanılan yöntemlerin başında DNS’te ayar değişikliği geliyor. Kullanıcılar bilgisayarlarında yaptıkları bu değişikliğin ardından erişim engelini kaldırıyorlar. ‘İnternet alan adı sistemi’ olarak bilinen DNS ayarları yurtdışındaki başka bir numaraya yönlendirilerek sorunsuz erişim sağlanıyor. İlgili DNS numaraları ‘Open DNS’ adlı sistemden alınabiliyor. Bilgisayarın ağ ayarları bölümündeki DNS numaralarını yenileriyle değiştirmek ve ayarları güncellemek gerekiyor.

Tags : , , , , , , ,

2 thoughts on “Google servislerine ulaşmanın çaresi var mı?”

  1. arkadaşım nasıl yapıldığı söylenip bırakılmış.madem bir konu başlığı açtınız, tamamlamanız daha iyi olurdu.yani DNS ayarlarınında nasıl yapılacağı anlatılmalı idi…..

  2. http://pdfdergi.com/3419/youtube-com-a-girmek-programsiz/

    Burada detaylar anlatilmis opendns uyelik kismini dikkate almayin makalenin asagisina dogru ilerleyince nasil kullanilacagini anlatmis.

    Dns isim cozumleme yapiyor nihayetinde ilgili dns te isimi cozumlemezseniz ya da farkli yonlendirme yaparsaniz ulasamiyorsunuz opendns yada digerleride farkli bir yonlendirme olmadan dogrudan adresi cozumleyince ulasiyorsunuz ama soz konusu erisim ip bazinda engellenirse sanirim dns le olacak gibi degil….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Frida

Meksikalı ressam Frida Kahlo’nun sıradışı yaşam öyküsünü beyazperdeye yansıtan filmin başrolünde Selma Hayek var. Hayek bu filmdeki performansıyla Oscar adayı...

Kapat