Bir Galatasaray Belgeseli: Eski Açık Sarı Desene

Galatasaray: Eski Açık Sarı Desene

Türk futboluna Galatasaray üzerinden bir bakış sunmayı amaçlayan ‘Eski Açık Sarı Desene’ bir sezonluk mücadeleyi gözler önüne seren belgesel bir film. Aylar süren heyecan ve futbol aşkı dolu uzun bir lig maratonunu, geri planda olup bitenlerle birlikte görmek isteyenler için ‘Eski Açık Sarı Desene’ mükemmel bir içerik sunuyor.

Film Galatasaray Futbol Takımı’nın 2002-2003 sezonunu konu alıyor ve bu uzun maratondaki maçları kapsıyor. Sezonunun ilk karşılaşmasıyla başlayan başlayan film Şampiyonlar Ligi ön eleme CSKA Sofya maçı ile sona eriyor.

Filmde Galatasaray futbol takımının sezon boyunca yaptığı hazırlık kampları, hafta içi antrenmanları, maç öncesi yaşananlar, maç sonrası görüntüler, yolculuklar ve deplasmanlar zengin bir görsel içerikle sergileniyor. Futbolun görünmeyen arka yüzünü de konu edinen film, futbolcunun psikolojisinden maçlar ve sonrasında yaşanan sevinçleri, üzüntüleri, öfkeleri, hayal kırıklıklarını da beyazperdeye yansıtıyor.

Belgesel nitieliğindeki filmde her şeyin doğal akışında görüntülenmesine özen gösterildi ve hiçbir kurgu sahneye, çekime ve senaryoya yer verilmedi. Yönetmen Ali Kazma bu konuda şunları söylüyor: ‘Ben kafamda kurduğum bir senaryoya göre oyuncuları yani futbolcuları, teknik ekibi, taraftarı kısaca hiç kimseyi yönlendirmedim. Filmin estetik açıdan ve anlatım açısından oluşumunu koşullar belirledi. Biz de koşullara müdahale etmeden bir dil yakalamaya çalıştık.’

Türkiye’de yapılan ilk futbol belgeseli olma özelliği taşıyan ‘Eski Açık Sarı Desene’, ülkemizdeki sinema ve belgesel anlayışında yeni bir çığır açmayı hedefliyor.

Yönetmen: Ömer Ali Kazma
Oyuncular: Galatasaray futbol takımı ve teknik ekibi.
Senaryo: Ömer Ali Kazma
Görüntü Yönetmeni: Tolga Yüceil
Müzik: Cevdet Erek
Türkiye Dağıtımı: Warner Bros. Türkiye
Gösterim tarihi: 10 Ekim 2003

(web)

Tags : , , , ,

0 thoughts on “Bir Galatasaray Belgeseli: Eski Açık Sarı Desene”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Düş Kapanı – Dreamcatcher

Stephen King’in çok satan romanından uyarlanan film, kahramanlık oyunları oynayan ve sonunda esrarengiz bir gücün etkisi altına giren dört maceraperestin...

Kapat