Fırsat – Crude

Fırsat - Crude

“Fırsat”, maceraperest iki Amerikalı’nın, “güzellikler ve entrikalarla dolu gizemli bir ülke” olarak gördükleri Türkiye’deki yolculuğunu konu alan bir yol filmi. Dünyayı dolaşmak için ülkelerinden ayrılan gençler, üzerlerindeki parayı Türkiye’de çaldırınca beş kuruşsuz kalakalırlar ve para kazanma yolları üzerine kafa yormaya başlarlar.

Amerika’da Müslüman ülkelerin terörle özdeşleştirildiğini hatırlayınca, bir teröristle röportaj yapıp bunu medyaya satarlarsa parasızlıktan kurtulacaklarını düşünürler. Mardin kökenli bir genci de planlarına dahil edip yola koyulurlar. Sonrasında düzmece röportaj fikri yerine, kendilerine teröristlerce kaçırıldı süsü verip kaçış öykülerini satmanın daha karlı olacağına karar vereceklerdir.

Bir belgesel çekimi için Türkiye’ye geldikten sonra, ülkeyi çok beğenerek burada kalmaya karar veren Amerikalı yönetmen Paxton Winters’ın Türkiye’de çektiği ilk uzun metrajlı filmi “Fırsat”ta yabancı oyuncuların yanı sıra, Yiğit Özşener, İpek Değer ve Mehmet Güleryüz gibi Türk oyuncular da yer alıyor.

İstanbul’da başlayıp Kapadokya, Antep, Urfa, Mardin, Doğubeyazıt ve Bodrum’a uzandıktan sonra New York’ta son bulan film, 11 Eylül’ün ardından Amerika’da Müslüman toplumlarla ilgili artan önyargılara ve medyaya esprili bir üslupla yaklaşıyor.

Yönetmen: Paxton Winters
Oyuncular: David Connolly, İpek Değer, Mehmet Güleryüz, Mustafa Presheva, Yiğit Özşener, Paul Schneider
Senaryo: Kerimcan Güleryüz, Oliver Perrin, Paxton Winters
Görüntü Yönetmeni: Paxton Winters
Kurgu: Aylin Tinel
Müzik: Gökhan Kirdar
Yapımcı Şirket: Kinomad Productions
Türkiye Dağıtımı: Bir Film
Gösterim tarihi: 19 Eylül 2003

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Fırsat – Crude”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Düzenbaz Roger – Roger Dodger

Manhattan’ın parlak ışıklarıyla kıyaslanan, Artisan Enterntainment’ın izleyiciyle buluşturduğu Roger Dodger (Düzenbaz Roger), bekarlar cephesinde geçen savaştaki modern erkek egosuna komik,...

Kapat