Dondurulmuş Gıdalarda Nelere Dikkat Etmeli

Dondurulmuş besinlere dikkatDerin donduruculu buzdolaplarının yaygınlaşmasıyla birlikte, özellikle süpermarketlerin en sık uğranan reyonlarından birisi dondurulmuş besinlerin yer aldığı reyonlar oldu. Bu tip besinleri alırken ve saklarken dikkat etmemiz gerekenleri aşağıda okuyabilirsiniz.

Eğer dondurulmuş besin satın alıyorsanız, alışveriş sepetine en son konulacak olan besinler dondurulmuş besinler olmalıdır.

Alışverişimizi tamamlamaya yakın zamanlarda dondurulmuş gıdaları sepete eklemeliyiz. Dondurma işlemi uygulayacağımız meyve ve sebzelerin temiz, yıkanmış ve ayıklanmış olması dikkat edilmesi gereken ilk hususlardan birini oluşturuyor.

Tazeliğinden emin olduğumuz besinleri temiz ve küçük buzdolabı poşetleri kullanarak, tek yemeklik ayırdıktan sonra dondurmalıyız.

Dondurulmuş besinlerin hızlı bir şekilde çözülmelerini sağlamak için yapay yöntemler kullanmak sağlıklı olmayacaktır. Bunun yerine gıda maddesini oda sıcaklığında bırakıp çözülmesini beklemek gerekir. Dondurulmuş gıdaların çözülme işlemleri dondurulma işlemlerinden daha uzun sürede gerçekleştirilmelidir.

Meyve ve sebzeler donmuş olarak alındıkları zaman taze meyve ve sebzelerin niteliklerine sahiptirler. Bazı durumlarda besin açısından çok daha iyi durumda olabilirler. Taze sebze ve meyveyi buzdolabında saklasak bile besin değerlerini zaman içinde kaybederler, oysa dondurulmuş gıdalar donduruldukları andaki besin değerlerini korurlar. Ancak dondurulmuş gıdaları çözdürdüğümüzde hemen tüketmeye ve bir daha derin dondurucuya koymamaya dikkat etmeliyiz. (web)

Tags : , , , ,
Önceki yazıyı okuyun:
PTT Aracılığıyla Kredi Kullandıran Bankalar

PTT ile işbirliği yaparak kredi kullandıran bankaların sayısı her geçen gün artıyor. Son olarak Vakıfbank PTT aracılığıyla kullandırmaya başladığı kredinin...

Kapat