Alman dergisi tavsiye etti, yüksek faizciler Türkiye’ye akın etti

Türkiye ve FaizlerAlman Focus dergisi, Avrupa’nın güney doğusunda ve Ortadoğu’da “faiz avına” çıkmak isteyen yatırımcılara, Türk hisseleri almasını tasiye etti.

“Türkiye hisseleri ile yüksek faiz” başlığıyla yayınlanan kısa bir yazıda, Türk Lirası üzerinden alınacak hisselerin yüksek faiz getireceği ve zayıflayan Euro’nun Türk Lirası karşısında değer kaybetmeye devam etmesi durumunda, buradan da ek bir kazanç sağlanabileceği görüşüne yer verildi.

Bu konuda Avrupa Yatırım Bankasının 2013 yılına kadar geçerli olan hisselerinin önerildiği yazıda, bu hisselerin “AAA” değerlendirmesi ile çok güvenceli olduğu ve değerinin düşme riskinin hemen hemen bulunmadığı savunuldu.

Derginin yaptığı bu tavsiyeden sonra yüksek faizden yararlanmak isteyen Alman portföy yatırımcıları, Türkiye’ye akın akın giriş yapınca TL hızla değer kazandı ve Euro’nun değeri 1.90’a kadar geriledi. Yabancı faiz avcılarının akınının önümüzdeki günlerde de sürmesi bekleniyor.

Türkiye’de yabancılara verilen faizler şu anda % 9,5 civarında bulunuyor. Faiz oranı, Avrupa Birliği ülkelerinde % 1.0, Japonya ve ABD’de ise % 0.00 düzeyinde… Bir başka deyişle Türkiye şu anda Avrupa Birliği’ne kıyasla 5 kat fazla, ABD’ye ve Japonya’ya kıyasla 9 kat fazla faiz vererek yabancılara kazandırıyor.

Tags : , , , , ,
Önceki yazıyı okuyun:
Olay Yeri: Zihnimiz – Başlangıç / Inception’da Leonardo DiCaprio Var

Yönetmen Christopher Nolan'ın en son filmi 'Inception' rüyalar ve düşünceler üzerine kurgulanmış. Yönetmen daha önce çektiği 'Akıl Defteri', 'Kara Şövalye'...

Kapat