Tez – Thesis – İspanya Sineması – Alejandro Amenabar

Tez - Thesis

İspanyol Yönetmen Alejandro Amenabar’ın yeni çalışması Tez vizyona girdi. Başarılı yönetmen daha önce The Others ve Open Your Eyes filmleriyle adından fazlasıyla söz ettirmişti. Tez aslında Amenabar’ın henüz 24 yaşındayken 1996 yılında çektiği bir film. Tez daha önce İstanbul Film Festivali’nde de gösterime girmiş ve beğeni toplamıştı.

Angela İspanya’da üniversite öğrencisidir. Sinema filmlerindeki şiddet öğeleri üzerine bir tez hazırlamaktadır. Angela korku filmleri konusunda çalışmalar yapan Chema ile iletişim kurar ve tezi için yardım ister. Tez üzerinde gerçek cinayet bir cinayetin görüntü kayıtlarına ulaşırlar.

Angela ve Chema araştırmaları sonucu kendilerine yardımcı olabliecek bir başka öğrenci olan Bosco ile tanışırlar. Bosco Angela’dan hoşlanmaya başlar ve bu durum Angela için bir tehdit olacaktır. Film gerçekçilik unsurlarını fazlasıyla taşıyan yoğun bir gerilim altyapısı ve yüksek temposuyla izleyenleri kendisine bağlayan bir yapım.

Tez İspanyol sinemasının 1990’lardaki en çok ilgi gören ve yönetmenini tüm dünyaya tanıtan filmlerinden biri. Goya Ödüllerinden 8’ine aday gösterilen Tez bunlardan 7’sini almayı başarmıştı.

Tez - Thesis

Yönetmen: Alejandro Amenabar
Oyuncular: Ana Torrent, Fele Martinez, Eduardo Noriega, Xabier Eloriagga, Miguel Picazo
Senaryo: Alejandro Amenábar, Mateo Gil
Görüntü Yönetmeni: Hans Burman
Prodüksiyon Tasarımı: Wolfgang Burmann
Müzik: Alejandro Amenábar, Mariano Marin
Yapımcı Şirket: Las Producciones del Escorpión
Türkiye Dağıtımı: Bir Film
Gösterim Tarihi: 3 Ocak 2003

(webci sinema)

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Tez – Thesis – İspanya Sineması – Alejandro Amenabar”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Pelin Batu’ya göre Türk erkeği problemli…

Başarılı tarihçi Pelin Batu Emre Karayel’in CNN Türk için hazırladığı ‘Menemen’ adlı programa katıldı. Program konuğu Pelin Batu, ‘Karşı Cephe’...

Kapat