Stresten çıkma yolları – Depresyon ve bunalımı atlatmak için ne yapmalı

Bunalım ve stresStres çağın sorunu. Çoğu zaman strese girmesi çok kolay oluyor ama çıkması zor. Strese girmek için şu yaşadığımız modern dünyada o kadar çok neden var ki. Peki stresin üstesinden nasıl gelinir? Stres nasıl atlatılır. İşte birkaç pratik ipucu.

Toparlanıyoruz dendiği halde bir türlü geçmeyen ekonomik kriz, düşen ücretler, azalan işler, nakit sıkıntısı, işten çıkartmalar, iptal edilen tatil planları, işsizlik, kolay kredi vermeyen bankalar… İnsanlık tarihi boyunca strese girmek için koşullar hiç bu kadar uygun olmamıştı belki de.

Stres günlük ev işlerini yapmak, duş almak, hatta yataktan çıkmak gibi basit faaliyetleri bile zorlaştırabilir ve sizi bedenen ve ruhen adeta çökertir. Oysa hayata tutunabilmek için motivasyona ve çaba göstermeye gerek var. Hiçbir şey yapmak istemezken insan kendini nasıl motive edebilir?

Kendinize acımasız davranmayın

İşler tamamen altüst olmuş ve içinden çıkılmaz ve toparlanmaz hale gelmiş olabilir. Tüm kötü şeyleri yoluna koymak zaman alacaktır. İyi değişimler bir gecede gerçekleşmez. Dolayısıyla hatalar yaptığınızda ve başarısızlık durumlarında kendinizi acımasızca eleştirmeyin. Deneye deneye doğruyu yapmayı öğreneceksiniz.

Yaşadığınız olaylar hakkında gerçekçi olun

Yapılacak işlerin bir listesini yapın ve bundan sonra harekete geçin. Öncelikle olabilecek işlerden başlayın, büyük hayaller ve olmayacak idealler peşinde koşmayın. İlk aşamada birkaç olumlu değişiklik yapmayı becermek gelecekteki büyük başarılar için motivasyon sağlayacaktır.

Olduğunuz yerde kalmayın, hareket edin

Bütün günü aynı yerde geçirmek kötü hissettirir. Kısa bir yürüyüş ya da çiçekleri sulamak için bile kalkmak bile daha iyi hissetmek için iyi bir adım olacaktır.

Bir projeyi gerçekleştirmek üzere düşünmeye ve çalışmaya başlayın

Depresyondaki bir insan için yeni bir projeye başlamak imkansız görünür. Ancak eğlenceli bir proje ve yoğunlaşılacak bir faaliyet olumsuz düşünceleri aklınızdan atmaya yardımcı olacaktır.

Kendi hayatınıza yönelik bir kriz merkezi kurun

Depresyondan ve stresten kurtulmak için nereden başlamalı? Bu yolda yapılması gereken işleri planlayın. Her sabah o gün başarmayı denemek istediğiniz işleri bir yere ya da aklınıza yazın. Sonra bu işleri yapmak için azimle evden çıkın.

(webci)

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Stresten çıkma yolları – Depresyon ve bunalımı atlatmak için ne yapmalı”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Yeni trendimiz: Sony Vaio Z Özellikleri ve Fiyatı

Geçtiğimiz ay raflardaki yerini alan yeni Sony Vaio Z Serisi yüksek performansı ve sahip olduğu ayrıcalıklarla yepyeni bir trend yaratırken...

Kapat