Sağlıklı Yaşam İçin İdeal Sebze ve Meyveler

sebze ve meyvelerSağlıklı yaşam için ne kadar sebze ve meyve tüketmeliyiz sorusuna verilebilecek cevap herhalde ‘bol miktarda’ olacaktır. Doğanın bizlere sunduğu sebze ve meyveler her mevsimdeki ihtiyaçlarımıza göre şekillendirilmiş. Her mevsime özgü ayrı sebzeler ve meyveler var. Ancak sebze ve meyvelerin önemi özellikle kış ve sonbahar aylarında ortaya çıkıyor. Sonbahar ve kış ayları salgın hastalık ayları olduğu için hastalıklara karşı vücudun direncini arttırmak önem kazanıyor. Vücudun direncini artırmanın en pratik ve sağlılı yolu ise mevsiminde taze meyve ve sebze tüketmek. Kış aylarında ortaya çıkacak vitamin ve mineral ihtiyacını portakal, elma, armut, lahana, pırasa, havuç, bamya ve taze fasulye gibi kış meyve ve sebzeleri karşılıyor.

Her öğünde sebze ve meyvelerden en az birini sofrada bulundurmak sağlık açısından çok önemli.  Bir gün boyunca toplamda en az 4 adet meyvenin tüketilmesi öneriliyor. Özellikle hastalıkların ve soğuğun vücudumuzu güçsüz bırakacak kış ay aylarında bolca sebze ve meyve tüketmek çok yararlı. Uzmanlar özellikle salgın hastalıklara yakalanmamak için bol sebze ve meyve öneriyor.

Sonbahar aylarının vitamin ve mineral depoları arasında ise erik, elma, armut, portakal, lahana ve ıspanak bulunuyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren sebze ve meyveler grip ve nezle gibi hastalıkların daha çok ortaya çıktığı kış ve sonbahar aylarında sağlık açısından çok daha büyük önem taşıyor. Kaçınılması gereken gıdalar ise herkesin bildiği gibi şeker, tuz, kızartmalar ve kafein.

(web sağlık)

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “Sağlıklı Yaşam İçin İdeal Sebze ve Meyveler”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Kuyu – Bir Islah Evi Filmi

Teksas'ta çölün ortasında kurulmuş bir ıslah evinde tutuklu ve hükümlülere çukurlar kazdırılmakta, sonra bu çukurlar kapattırılmaktadır. Bu işlemin amacı ıslah...

Kapat