Polonya, 2. Dünya Savaşı ve Getto: Piyanist – The Pianist

Piyanist - The Pianist

2. Dünya Savaşı’nın zorlu ortamında Varşova gettosunda yaşam mücadelesi veren ve hayata tutunmaya çalışan bir Yahudi piyanisti anlatan ‘Piyanist’ sinemalarda. Film gerçek bir yaşam öyküsünden esinlenerek çekilmiş. Oscar’ın en güçlü adaylarından biri olarak gösterilen ‘Piyanist’ 55. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye aldı. Film ayrıca Bafta ödüllerinde en iyi film ve en iyi yönetmen ödüllerini kazandı. Film o dönemlerde yaşayan piyanist Wladyslaw Szpilman’ın gerçek yaşam öyküsünü anlatıyor. Filmde ayrıca Roman Polanski’nin çocukluk anılarına da yer veriliyor.

Wladyslaw Szpilman Varşova Radyosu’nda piyanist olarak görev yapmaktadır. Polonya Alman işgaline uğrayınca diğer Yahudilerin kaderini paylaşır ve toplama kampına gönderilmek üzere tutuklanır. Ailesiyle birlikte toplama kampına gidecek olan trene götürülürken bir görevli tarafından kurtarılır. Szpilman artık tek başınadır ve hayatını devamlı kaçarak ve yıkıntılarda yaşayarak sürdürür.

Filmin yönetmeni Roman Polanski de Szpliman’a benzer bir kaderi yaşamış. Polanski’nin ailesi de Polonya da Almanlar tarafından tutuklanmış ve toplama kampına gönderilmiş. Başarılı yönetmen bu dönemi sinemaya yansıtmak istediğini ama bunu kendi hikayesiyle yapmak istemediğini söylüyor. Wladyslaw Szpilman’ın hatıralarını okuması yönetmen için iyi bir çıkış noktası olmuş ve filmi yapmaya karar vermiş.

Yönetmen: Roman Polanski
Oyuncular: Adrien Brody, Emilia Fox, Michal Zebrowski, Ed Stoppard, Thomas Kretschmann, Frank Finlay
Senaryo: Ronald Harwood
Görüntü Yönetmeni: Pawel Edelman
Prodüksiyon Tasarımı: Allan Starski
Kurgu: Hervé de Luze
Sanat Yönetimi: Sebastian T. Krawinkel, Nenad Pecur
Kostüm: Anna B. Sheppard
Müzik: Wojciech Kilar
Yapım Şirketi: Studio Canal
Türkiye Dağıtımı: Özen Film
Gösterim Tarihi: 28 Şubat 2003

(web sinema)

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Polonya, 2. Dünya Savaşı ve Getto: Piyanist – The Pianist”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Kötü Ruhlar ve Korku Sineması – Onlar – They Vizyonda

Korku filmlerinin güzel örneklerinden biri olan Onlar'da çocukluk korkuları yetişkinlerde gerçeğe dönüşüyor ve gittikçe korku dozunu arttıran bir hayalet ve...

Kapat