On – Ten – Tahran Sokaklarında Bir Kadın Sürücü

On - Ten

Tahran caddelerinde araba kullanan bir kadının arabasıyla dolaştırdığı on kişi ve o on kişinin on fnarklı hikayesi On filminin konusunu oluşturur. Film devalı aynı arabanın içinde geçer ve farklı günlerde yaşanan 10 öyküyü anlatır. Filmin ilk bölümünde kadın sürücünün küçük oğluyla tanışırız. Annesine bağışlamayan küçük çocuk annesinin babasından boşanmasını ve başka bir adamla evlenmesini kabul edememektedir.

Bu sahnenin ardından araba içinde sürücüyle beraber yolculuk yapan farklı kadınların öykülerini izliyoruz. Bazı kadınlar sürücü kadının tanıdığı ya da akrabasıdır, bazıları ise yabancı. Her birinin ayrı bir öyküsü vardır. Evlenmek isteyen bir arkadaşı, oğluyla ilgili dertlerini anlattığı kızkardeşi, camiye giden ve arabasına aldığı yaşlı bir kadın ve aşk ve seks hakkında sohbet ettiği bir sokak kadını.

Film 22. İstanbul Film Festivali’nde dünya sinemasından örneklerin sergilendiği Dünya Festivallerinden bölümünde vizyona girdi. Filmin yönetmeni Abbas Kiarostami tek tek altı kadının yaşantılarını anlatma amacıyla yola çıkmadığını, asıl amacının kadınların toplumsal varlığının görmezden gelinmeye çalışıldığı br toplumda onların toplum içindeki var olma mücadelelerini işlemek olduğunu söylüyor.

Yönetmen: Abbas Kiarostami
Oyuncular: Mania Akbari, Amin Maher, Kamran Adl, Roya Arabashi, Amene Moradi, Katayoun Taleizadeh
Senaryo: Abbas Kiarostami
Görüntü Yönetmeni: Abbas Kiarostami
Kurgu: Vahid Ghazi, Abbas Kiarostami, Bahman Kiarostami
Yapımcı Şirket: Abbas Kiarostami Productions
Türkiye Dağıtımı: Belge Film
Gösterim Tarihi: 27 Haziran 2003

(webci sinema)

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “On – Ten – Tahran Sokaklarında Bir Kadın Sürücü”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Uzakdoğu Dövüş Filmleri: Kurşun Geçirmez – Bulletproof Monk

Dövüş sanatları ustası isimsiz bir Budist rahip sınırsız güce ulaşmanın sırrını anlatan eski bir el yazmasını korumakla görevlidir. Budist rahip...

Kapat