Ömerçip: Zeki Alasya, Mehmet Ali Erbil ve Aşkın Nur Yengi bir arada

Ömerçip

Ömerçip eski Türk filmlerinde kullanılan klişeleri mizahi olarak ön plana çıkaran absürd bir komedi olarak sinema salonlarına gelmeye hazırlanıyor. Filmin yönetmenliğini Zeki Alasya’nın yapıyor, başroller ise Mehmet Ali Erbil ve Aşkın Nur Yengi’nin yer alıyor. Ömerçip’in senaryo yazarı Kemal Kenan Ergen.

Film klasik bir yeşilçam filminin tüm unsurlarını taşıyor. Filmin kahramanları ayrı dünyaların insanları olarak tam bir Yeşilçam profili çiziyorlar. Filmin temel konusu eski Yeşilçam filmlerinin klişesi fakir oğlan – zengin kız aşkı üzerine kurulmuş. Filmin fakir fakat gururlu erkek kahramanı gariban şöför Adnan. Filmin zengin kızı Melek ile Adnan’ın imkansız aşklarından olan bir de çocukları var: Ömerçip. Klasik Yeşilçam filmlerinin küçük oyuncularını tiye alan karakter filme ismini veren kahraman olarak karşımıza çıkıyor.

Fabrikatör kızı olarak köşklerde, yalılarda büyüyen Melek’in babası Hulusi Kentmen sevimliliğinde bir işadamı. Filmde tüm Türk filmi unsurları kullanılmış: entrikacı kıskanç bir anne, dadı, şoför, ahçı, bahçıvan… Şoför Adnan karakteri ise parasız ama onurlu bir Türk genci.

Adnan ile Melek’in mutlulukarı elbette çok uzun sürmüyor. Filmin kötü adamları iki sevgiliye yapmadıklarını bırakmıyorlar. Önder Somer, Tecavüzcü Coşkun, Nuri Alço’suz iki sevgiliyi çeşitli entrikalarla birbirlerinden ayırıyor. Bundan sonrası klasik bir Yeşilçam filmi kalıbında devam ediyor.

Yönetmen: Zeki Alasya
Oyuncular: Aşkın Nur Yengi, Mehmet Ali Erbil, Onur Selimbeyoğlu, Zeki Alasya, Göksel Kortay, Nuri Alço, Buket Dereoğlu, Bekir Aksoy, Suzan Avcı, Füsun Erbulak, Erdal Tosun, Aykut Oray, Kayhan Yıldızoğlu
Senaryo: Kemal Kenan Ergen
Görüntü Yönetmeni: Kamil Çetin
Müzik: Özkan Turgay
Şarkılar: Aşkın Nur Yengi, Müslüm Gürses
Yapım Şirketi: Erler Film
Türkiye Dağıtımı: Warner Bros. Türkiye
Gösterim Tarihi: 2 Mayıs 2003
(webci)

Tags : , , , , , , , , , , , , ,

0 thoughts on “Ömerçip: Zeki Alasya, Mehmet Ali Erbil ve Aşkın Nur Yengi bir arada”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Patrona söylenmeyecek şeyler

Kariyer kurtarmanın 7 altın kuralı Ofis yaşamında, hangi düzeyde olursa olsun, her elemanın mutlaka bilmesi gereken bir kural vardır: Ağzından...

Kapat