Ölüm Oyunu – Battle Royale – Yakın Gelecek Üzerine Bir Bilim Kurgu Filmi

Ölüm Oyunu - Battle Royale

Ölüm Oyunu – Battle Royale Yakuza filmlerinin tecrübeli yönetmeni Kinji Fukasaku’nun imzasını taşıyor. Yeni bir bin yılın başındaki Japon gençlerinin durumunu anlatan film Stanley Kubrick’in unutulmaz çalışması “Otomatik Portakal” ve “Sineklerin Tanrısı”na göndermelerle dolu bir yapım. Film yakın gelecek üzerine bilim kurgu çalışmalarına iyi bir örnek olarak beyazperdeye geliyor. Film Japonya’da satış rekorları kıran ve insanları gelecekleri konusunda fazlasıyla tedirgin eden bir romandan uyarlanmış.

Japonya ekonomisi yaşadığı durgunluğu atlatmayı başaramaz. İşsizlik rakamları özellikle gençler arasında tarihte görülmeyen rakamlara yükselmiştir. Gençler arasında yayılan şiddet de ülkenin bir başka temel gerçeği haline gelmiştir. Okullarda öğrenciler dersleri boykot edip öğretmenlerine saldırmaktadırlar. Japon hükümeti olayların önüne geçmek için yeni bir kanunu uygulamaya koyar: Ölüm Oyunu Kanunu. Ölümcül oyuna zorlanan gençler bir adaya götürülerek birbirleriyle ölene kadar dövüştürülecektir. Tek kişinin sağ çıkacağı bu dövüş Japonya devletinin gençlere hakim olmak neleri göze alabildiğinin bir göstergesi olacak ve diğer öğrencilerin şiddete yönelmelerini engelleyecektir.

Yönetmen: Kinji Fukasaku
Oyuncular: Tatsuya Fujiwara, Aki Maeda, Taro Yamamoto, Chiaki Kuriyama, Sosuke Takaoka, Yukihiro Kotani
Senaryo: Kenta Fukasaku
Görüntü Yönetmeni: Katsumi Yanagishima
Prodüksiyon Tasarımı: Kyoko Heya
Kurgu: Hirohide Abe
Sanat Yönetimi: Yasushi Nakayama, Motomu Takaba
Yapım Şirketi: Battle Royale Production Committee
Türkiye Dağıtımı: Bir Film
Gösterim tarihi: 17 Ekim 2003

(webci sinema)

Tags : , , , , , , ,
Önceki yazıyı okuyun:
Bir Walt Disney Klasiği Orman Çocuğu 2 – The Jungle Book 2

Orman Çocuğu 2 Walt Disney Pictures yapımı olarak sinema perdelerine geliyor. Orman Çocuğu 2 Walt Disney'in eski klasiklerinden birinin devamı...

Kapat