New York Çeteleri – Gangs of New York

New York Çeteleri - Gangs of New York

Amerika’nın ve Amerikan felsefesinin doğduğu yılları anlatan New York Çeteleri 1800’li yılların New York’un da geçiyor. Amerikan mafyasının ilk ortaya çıkışının da öyküsü olan film New York’ta yaşayan yoksul İngiliz kökenli Protestanlarla Katolik göçmen İrlandalıların hakimiyet ve hayatta kalma hikayesini konu alıyor.

‘New York Çeteleri’nin yönetmeni aslen kendisi de bir New York’lu olan Martin Scorsese. Scorsese’nin 19. yüzyılın New York’unun sokaklarında yaşananları anlattığı filmi tam 10 dalda Oscar ödüllerine aday gösterildi. Filmin başrollerinde Daniel Day Lewis, Leonardo Di Caprio ve Cameron Diaz’ı izliyoruz.

New York bugünkü New York olmadan önce bambaşka bir yerdi. Şiddet ve suçun hüküm sürdüğü 1863’ün New York’u dünyanın dört bir tarafından gelmiş ve daha iyi bir hayat arzulayan göçmenlerin topladıkları dünyadaki en vahşi şehirlerden biriydi. Bu ortamda hemen paraya ve lükse kavuşmak isteyenlerin mücadelesi tehlikeli ve suç dolu bir yer altı dünyası doğurdu. Kaçakçılık, tehdit, dolandırıcılık ve her türlü yasadışı faaliyet New York sokaklarının gündelik olaylarındandı. Ama gelecekteki nesillerin özgürlüğü için uğraş vermeyi kafasına koymuş insanlar da vardı.

Yönetmen: Martin Scorsese
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Daniel Day-Lewis, Cameron Diaz, Jim Broadbent, John C. Reilly, Henry Thomas
Senaryo: Jay Cocks
Görüntü Yönetmeni: Michael Ballhaus
Prodüksiyon Tasarımı: Dante Ferretti
Sanat Yönetmeni: Alessandro Alberti, Maria-Teresa Barbasso, Dimitri Capuani
Kostüm: Sandy Powell
Set Dekorasyonu: Francesca LoSchiavo
Müzik: Bono-Peter Gabriel
Yapım Stüdyosu: Miramax Films
Türkiye Dağıtımı: Medyavizyon

(webci)

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “New York Çeteleri – Gangs of New York”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Victor’un Uyanışı – Raising Victor Vargas

Victor'un Uyanışı 1976 doğumlu genç bir yönetmen olan Peter Sollett’nin imzasını taşıyor. Film Amerikalı yönetmenin ilk uzun metraj çalışması. Aşk,...

Kapat