Boşanma – Le Divorce – Kate Hudson, Naomi Watts

Le Boşanma - Le Divorce

Amerikalıların Avrupalılara çok aykırı gelen bir kültürleri olduğu bilinir. Avrupa’daki bir Amerikalı çoğunlukla uyum sorunu yaşar. Bu gerçeği beyazperdeye taşıyan Le Divorce kültürel uyumsuzluğun hikayesi. İki Amerikalı kız kardeş Paris’te yaşamakta ve bu kültüre hiç de adapte olmuşa benzememektedir. Maddi kolulardan evliliğe, aşktan kardeşliğe kadar hayata bakışları Avrupalılardan tamamen farklıdır. Kaliforniya’dan Paris’e gelen Isabel Walker (Kate Hudson) ve kızkardeşi Roxeanne (Naomi Watts) Avrupa’da uyumsuz günler yaşamaya başlarlar.

İki kızkardeşin Amerikan düşünce tarzıyla idealist ve özgürlükçü tavırları Fransa’da aşk hayatlarında da sorunlar yaratır. Fransızların kendilerine özgü küçümseyici tavırları ve iki kardeşin hayatlarını onaylamamaları başlarına iş açacaktır.

Le Divorce filminin yönetmenliğini James Ivory, yapımcılığını ise Ismail Merchant üstleniyor. Komedi unsurları da taşıyan bir edebiyat eserini sinemaya aktaran ikili Fransız kültürünün gizli kodlarını ve Amerikalıların buna karşı tepkilerini işliyor. Film yazar Diane Johnson’ın kitabı Le Divorce’un sinemaya adaptasyonu. Kitap yayınlandığı dönemlerde büyük ilgi görmüş ve National Book Awards’da ödüle aday gösterilmişti.

Yönetmen: James Ivory
Oyuncular: Kate Hudson, Naomi Watts, Glenn Close, Stockard Channing, Matthew Modine, Sam Waterston, Leslie Caron
Senaryo: James Ivory
Görüntü Yönetmeni: Pierre Lhomme
Prodüksiyon Tasarımı: Frédéric Bénard
Kurgu: John David Allen
Kostüm: Carol Ramsey
Set Dekorasyonu: Sabine Delouvrier
Müzik: Richard Robbins
Yapım Stüdyosu: Fox Searchlight Pictures
Türkiye Dağıtımı: Özen Film
Gösterim tarihi: 12 Aralık 2003

(webci)

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Boşanma – Le Divorce – Kate Hudson, Naomi Watts”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Marilyn Monroe rolünde Naomi Watts oynayacak

Hollywood'un efsane oyuncusu Marilyn Monroe'nun gerçek yaşam öyküsünün anlatılacağı filmde, Marilyn Monroe rolünde Naomi Watts'in oynayacağı açıklanmıştı. Ancak yapımcıların bu...

Kapat