Kilo verme yolları, kalori, yağ yakma, metabolizma yavaşlaması, spor

Kilo vermenin matematiksel denklemiKilo vermenin de matematiksel bir denklemi olabileceği hiç aklınıza gelir miydi? Bu denklemin nasıl birşey olduğunu şöyle düşünmeliyiz. Bir kalori çizelgemiz var diyelim. Günlük olarak alınması zorunlu kalorinin fazlası alınırsa artı kalori hanesine yazılıyor. Bu fazla alınan kaloriler zaman içinde toplanınca yağa, dolayısıyla kiloya dönüşüyor. Günlük zorunlu kalori ihtiyacından daha az kalori alındığında ise bu miktarı eksi hanesine yazıyoruz. Bu durumda enerji ihtiyacımızı karşılamak için daha önce depoladığımız yağları yakmaya, dolayısıyla zayıflamaya başlıyoruz. Diet yaparken kalori hesabı yapılması bir zorunluluk.

Diyet yaparken kalori hesabı yapılmalı mı?

Her 7 bin kalori bir kiloya denk geliyor. Yani ihtiyacımızdan ve yaktığımızdan fazla olarak aldığımız her 7 bin kalori bir kilo almamıza neden oluyor. Tam tersine yaktığımız kaloriden her 7 bin kalori az aldığımızda bir kilo veriyoruz.

Hiç hareket etmesek de vücudumuz doğal fonksiyonlarını gerçekleştirmek ve hayatta kalmak için ortalama günlük 1500 kalori harcar. Gün içinde hareket ederek de 500 kalori harcamış olalım. Böylece günde 2 bin kalori yakmış olalım. Eğer günde 2 bin kalori yakarken, bin kalorilik bir diyet yapmaya başlarsak bir haftada toplam 7 bin kaloriyi vücuttaki yağlardan kullanarak 1 kilo veririz. Tersine, her gün yaktığımız kaloriden bin kalori fazla alırsak bir haftada artı kalori hanesine 7000 kalori yazarak 1 kilo almış oluruz.

Bazal metabolizma nedir, nasıl çalışır?

Bazal metabolizma hiç hareket etmesek de böbrek, karaciğer, kalp gibi iç organlarımızın çalışması için vücudun harcadığı enerjiye verilen isimdir. Bunun dışında harerek ederek de kalori yakarız. Bazal metabolizma beynimiz tarafından kontrol edilir. Günlük hareket düzeyimiz, beslenme düzenimiz, günlük kalori alımı gibi faktörlerin etkisi ile bazal metabolizma hızlanabilir ya da yavaşlayabilir.

Bazal metabolizmayı hangi faktörler etkiler?

Bazal metabolizma düzenli beslenip beslenmemek, gün içinde aç kalıp kalmamak, gıdaların içeriği, günlük hareket performansımız, kullanılan ilaçlar, uyku düzeni gibi pek çok faktörden etkilenir.

En hızlı metabolizma hangisidir?

En hızlı metabolizma kilolu olan ve diyet yapmayan vücutta bulunur. Kilo ne kadar fazla olursa harcanan enerji de o kadar fazla olacaktır.

Metabolizması en yavaş çalışanlar kimlerdir?

Sürekli diyet yapanların metabolizması çok yavaş çalışır. Bize birçok kişi diyetimi bozmuyorum, ama hiç doymuyorum, kilo veremediğim gibi kilo alıyorum diye gelir. Açlık metabolizmayı yavaşlatır. Bu nedenle sürekli diyet yapıldığında kilo vermek gittikçe zorlaşır. Vücut metabolizmasını yavaşlatarak her aldığı kaloriyi depolamaya çalışır. Bu vücudun açlığa karşı gösterdiği bir savunma mekanizması olarak ortaya çıkar.

Diyet yaparken kilo takılmalarının sebebi nedir?

Sürekli diyet yapınca bazal metabolizma yavaşlar. Hep aynı kaloriyi alarak diyet yapıyorsak vücut kendini buna göre ayarlar ve kilo vermeyi durdurur. Bu nedenle vücuda zaman zaman sürprizler yaparak aldığımız kalori miktarını değiştirmek gerekir. Ancak bunu yaparken kalıcı bir şekilde birkaç gün alınan kalori miktarını arttırırsak bu tam tersine diyet yaparken kilo almamıza neden olacaktır.

Metabolizma yavaşlamasını önlemenin kalıcı ve sağlıklı yolu düzenli spor yapmaktır. Düzenli spor metabolizmanın yavaşlamasını önler. Her insan için gerekli olan spor ihtiyacı farklıdır. Hiç spor yapmayan bir kişi için yürüyüşe başlamak bile metabolizmasını hızlandırıcı etki yapar. Düzenli spor yapan biri ise step, aerobik, koşu gibi yağ yakıcı egzersizlere yönelmelidir.

(webci)

Tags : , , , ,

0 thoughts on “Kilo verme yolları, kalori, yağ yakma, metabolizma yavaşlaması, spor”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Hafta sonunda hepsi yabancı, 6 yeni film…

Bu haftasonunu sinema salonlarında değerlendirmek isteyenler için 6 yeni film gösterime girdi. Bu haftanın en dikkat çekici özelliği, gösterime giren...

Kapat