Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti – Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Karayip Korsanları: Siyah İnci'nin Laneti - Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Karayip Korsanları sadece tarihi bir film ya da bir korsan filmi değil. Aksiyon ve eğlencenin yanısıra hayalet filmlerinden masal filmlerine ve fantastik sinemaya kadar pek çok unsuru içinde bulunduran bir yapım. Film yine izleyenleri perdeye bağlıyor ve zamanın nasıl geçtiğini anlamadıkları eğlenceli, masalsı ve fantastik bir korsan hikayesini sıkılmadan izlettiriyor.

Karayiplerin efsanevi ve gizemli korsanı Kaptan Jack Sparrow (Johnny Depp) yine başını belaya sokacaktır. Çok sevdiği korsan gemisi Kaptan Barbossa (Geoffrey Rush) tarafından çalınır. Bu durum Jack Sparrow’un korsanlık hayatını ortadan kaldıracak bir tehdittir. Kaptan Barbossa bununla da yetinmez ve Port Royal kasabasına baskın yaoarak Valinin (Jonathan Pryce) güzel kızı Elizabeth Swann’ı (Keira Knightley) kaçırır.

Elizabeth’in çocukluk arkadaşı Will Turner (Orlando Bloom) gen kızı kurtarmak için Jack Sparrow ile işbirliği yapar. Jack Sparrow İngiliz Donanmasının en hızlı gemisi H.M.S. Interceptor’un kaptanlığına getirilir. İki kahramanla uğraşanlar arasında Elizabeth’in hain nişanlısı Amiral Norrington (Jack Davenport) da vardır ve bir başka donanma gemisi olan H.M.S. Dauntless gemisiyle onları takip etmektedir.

Will’in farkında olmadığı bir gerçek vardır. Lanetli bir hazinenin gazabına uğrayan Barbossa ve mürettebatının kaderine sonsuza kadar ölmemek yazılmıştır. Ayışığı çıktığında canlı iskelete dönüşmektedirler. Üzerlerindeki lanetin kalkması ise, yağmalanan hazinenin bulunup eski yerine konulmasına ve kan borcunun ödenmesine bağlıdır.

Walt Disney Pictures yapımı olan “Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl”in (Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti) yönetmenliğini Gore Verbinski yapıyor. Filmin yapımcısı Jerry Bruckheimer, senaristleri ise Ted Elliott ve Terry Rossio. Johnny Depp, Geoffrey Rush, Orlando Bloom, Keira Knightley ve Jonathan Pryce filmin başrol oyuncuları.

Yönetmen: Gore Verbinski
Oyuncular: Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley, Geoffrey Rush, Jack Davenport, Jonathan Pryce
Senaryo: Ted Elliott, Terry Rossio
Görüntü Yönetmeni: Dariusz Wolski
Prodüksiyon Tasarımı: Brian Morris
Kurgu: Stephen E. Rivkin
Kostüm: Penny Rose
Set Dekorasyonu: Larry Dias
Müzik: Klaus Badelt
Yapım Stüdyosu: Walt Disney Pictures
Türkiye Dağıtımı: UIP Filmcilik
Gösterim tarihi: 29 Ekim 2003

(web sinema)

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti – Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
İtalyan İşi – The Italian Job’da Mark Wahlberg, Charlize Theron, Edward Norton Var

“İtalyan İşi” 1969 yapımı “The Italian Job”un yeni bir uyarlaması. Film o yıllarda Türkiye sinemalarında “İtalyan Usulü Soygun” adıyla gösterilmişti....

Kapat