Sağlıklı Beslenme Programı Nasıl Oluşturulur

sağlıklı beslenmeSağlıklı bir beslenme programında dietisyenlerin dikkat ettikleri bazı önemli noktalar var. Bir beslenme programı oluşturulurken sağlık açısından olmazsa olmazlar şöyle sıralanıyor:

Programa dahil edilen yiyecekler in bol miktarda lif içermeleri gerekiyor. Bol miktarda lif içeren yiyecekler nelerdir diye sorarsak bu yiyecekler arasında sebzeler, meyveler, yulaf, mısır ve buğday syılabilir. Lifli yiyeceklerin vücuda yaptıkları en büyük katkı bağırsak hareketlerini düzenlemeleri ve kolaylaştırmaları. Bu da vücudun sindirim sisteminin daha sorunsuz, hızlı ve verimli iş görmesini sağlıyor. Lifli yiyecekler atık maddelerin vücuttan daha kolay atılmasına yardımcı oluyor.

Sağlıklı beslenme açısından bir diğer dikkat edilmesi gereken husus yeterli miktarda anti oksidan alınması. Anti oksidan içeren yiyecekler taze sebze ve meyveler. Doğal yoldan bol taze sebze ve meyve tüketmek vücudumuz için çok yararlı.

Salata ve yoğurt tüketimi önerilenlerden. Her türlü hayvansal yağdan ise mümkün olduğunca kaçınmak gerekiyor. Uzmanlar güne su ya da ısırgan otu çayı içerek başlamayı tavsiye ediyorlar. Su ve ısırgan otu çayı vücut için gerekli detoksları sağlıyor.

Alkol, çay ve kahve tüketiminin fazlasından mutlaka uzak durulması gerekiyor. Bir diper kaçınılması gereken şey ise sofra tuzunun fazla kullanımı.  Kızartmalar, kırmızı et, yağlı et ve rafine gıdalar ne kadar lezzetli olurlarsa olsunlar az tüketilmesi gereken besinlerden.

Cilt sağlığını korumak isteyenlerin ise bolca  B5, C ve E vitaminlerini almaları gerekiyor. Bu vitamiler doğal olarak erik, biber, portakal ve domateste bulunuyor.

(web sağlık)

Tags : , , , , ,
Önceki yazıyı okuyun:
63. Cannes Film Festivali başladı

Bu yıl 63'üncüsü düzenlenen Cannes Film Festivali başladı. Festival her yıl uluslararası boyutta düzenleniyor ve dünyanın en saygın film festivali...

Kapat