Patrona söylenmeyecek şeyler

Kariyer Gelişimi

Kariyer kurtarmanın 7 altın kuralı

Ofis yaşamında, hangi düzeyde olursa olsun, her elemanın mutlaka bilmesi gereken bir kural vardır: Ağzından çıkanı kulağın duysun… Bu kural önemlidir tabii ama İngiliz yazar Karen Burns, ofis yaşamında kalıcı olmanın inceliklerini anlattığı yeni kitabında bunun yanısıra 7 kuralı daha gündeme getiriyor.

Karen Burns, deneyimlerinden yola çıkarak kariyer tavsiyeleri verdiği kitabında 7 cümlenin ağzınızdan çıkmaması konusunda uyarıyor.

Bu benim işim değil
Patronlar ne iş verirlerse yapılmasını isterler. Bu istedikleri çalışan kişinin uzmanlık alanında mıdır, onun konusuna mı girer bunu pek düşünmezler. O yüzden göreviniz olmayan bir iş sizden istendiğinde biraz da patronun bakış açısıyla bakmayı deneyin. Belki de çaresiz kalmıştır ya da size düşündüğünüzden daha çok güveniyordur.

Benim sorunum değil
Kendi alanınızla ilgili olmasa da bir sorun çıktıysa ve birşeyler ters gidiyorsa ‘benim sorunum değil’ demeyin. Bu konuda birşey yapamayacağınızı anlatmak isteseniz de patron ve iş arkadaşlarınız bu cümleyi hiçbir şeyle ilgilenmediğiniz şeklinde algılar. Özellikle gergin anlarda. Bu nedenle sorunu çözmek için yapabileceğiz bir şey varsa yapın ya da susun.

Benim hatam değil
Sizin hatanız olmayabilir ama bu cümle söylendiği zamanlarda bir şeylerin ters gittiği çok açıktır. Bu durumda patron herkesten bir çözüm bekler. Bu cümleyi çok sık kullanmak sizin yaptıklarınızda her zaman bir hatanın olduğunu ve bunun sizden kaynaklandığını düşündürtebilir.

Sadece iki kolum var
Patron bu cümleyi duyduğunda çalışma ortamından sıkıldığınızı düşünebilir. İşler çok yoğun olduğunda yapılması gerekir ve patronun yeni birilerini işe almak için hiçbir zaman parası olmaz.

Bu işin yapılması imkansız
Patron imkansızı duymak istemez. Düşünmeden müşterilerine bir şeyler taahhüt etmiş olabilir. Tabii ki bunun acısı çalışanlara çıkacaktır.

(web iş yaşamı)

Tags : , , , ,

0 thoughts on “Patrona söylenmeyecek şeyler”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Yaprak Dökümü ve Aşk-ı Memnu hayranlarına müjde…

Kanal D'nin yüksek rating rakamlarına ulaşan iki popüler dizisi Yaprak Dökümü ile Aşk-ı Memnu'nun önümüzdeki sonbaharda da devam edeceği açıklandı....

Kapat