Ripley’in Cinayetleri – Ripley’s Game

Ripley'in Cinayetleri - Ripley's Game

Masum bir insandan nasıl bir katil yaratılır? Cevabı, Liliana Cavani’nin bu parlak geriliminde: Tom Ripley’in şeytani oyunlarıyla. Patricia Highsmith’in Ripley serisinin üçüncü romanı olan “Ripley’s Game”den uyarlanan film, sinirlerinizi zorlayacak kurnaz bir başyapıt…

Emprovize cinayetlerin dahisi ve güzelliklerin uzmanı Tom Ripley rolünde John Malkovich, zahmetsizce büründüğü Ripley kimliğiyle kariyerinin en iyi performanslarından birini sergiliyor. Ripley’s Game, baş karakteri gibi zekası, cüretkarlığı ve sofistike yapısıyla izleyiciyi baştan çıkartıyor.

Sıradan bir sosyopatın fazla sertleşmeden halledeceği olay, Ripley için çok kurnaz bir plana hatta sonsuz bir lanete dönüşecektir.

Tom Ripley, sahte Rönesans tabloları sayesinde sahip olduğu milyonlarca dolarla kaçtıktan üç yıl sonra bir soylunun kimliğine bürünerek kuzeydoğu İtalya’nın Veneto bölgesine yerleşir. Alımlı harpsikord virtüözü Luisa ile evlidir ve otantik villasında güzel sanatlardan müziğe, eşsiz manzaralardan mükemmel tatlara Veneto’nun tüm zevklerini yaşamaktadır.

Ripley, bir gece katıldığı yerel bir partide ansızın egosunun rahatsız edildiğini hisseder. Zevkinin hor görüldüğü bir yoruma kulak misafiri olmuştur ve tüm dikkatini ‘suçlu’ya odaklar: bu kişi komşu kasabalı İngiliz çerçeveci ve aynı zamanda da ölümcül bir hastalığı olan Jonathan Trevanny’dir.

Ripley’in üç yıl önce oyuna getirdiği eski ortağı Reeves, Ripley’e, bir adamı öldürmesi karşısında yüklü bir para teklif eder. Ripley, işi kabul etmez, ama ona işi kabul edeceğini düşündüğü çerçeveci Jonathan Trevanny’yi önerir. Yaşamında heyecan ve değişiklik arayan Trevanny işi kabul eder, ancak her zaman olduğu gibi kahramanımız Ripley, bu işin dışında kalamayacaktır. Sıradan bir sosyopatın fazla sertleşmeden halledeceği bu olay, Ripley için çok kurnaz bir plana hatta sonsuz bir lanete dönüşecektir…

Patricia Highsmith’in ünlü romanından yapılan bu defaki uyarlamada (öncekiler: “Plein soleil”-1960, “Der Amerikanische Freund”-1977, “The Talented Mr. Ripley”-1999), Tom Ripley’i ünlü aktör John Malkovich canlandırıyor. Bu nedenle, bu kez, aklının ve sinsiliğinin yanında daha yaşlı, daha erdemli ve daha karizmatik bir Ripley’le karşı karşıya olduğumuz aşikar.

Yönetmen: Liliana Cavani
Oyuncular: John Malkovich, Lena Headey, Hanns Zischler, Ray Winstone, Uwe Mansshardt, Paolo Paoloni
Senaryo: Patricia Highsmith, Liliana Cavani
Görüntü Yönetmeni: Alfio Contini
Prodüksiyon Tasarımı: Francesco Frigeri
Kurgu: Jon Harris
Sanat Yönetmeni: Giovanni A. Scribano
Kostüm: Fotini Dimou, Raffaella Fantasia, Alberto Verso
Set Dekorasyonu: Verde Visconti
Müzik: Ennio Morricone
Yapım Stüdyosu: Fine Line Pictures
Türkiye Dağıtımı: New Films
Gösterim tarihi: 10 Ekim 2003

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Ripley’in Cinayetleri – Ripley’s Game”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Hesaplaşma – Dark Blue

Başrolünde usta aktör Kurt Russell’ın rol aldığı ‘Dark Blue’, kendi kurallarıyla çalışan kanun adamlarının yaşadıkları kişisel çatışma üzerine yoğunlaşıyor. Ron...

Kapat