Özgüven kazanmak ve kendine güvenmek için yollar

Özgüven kazanmak

Özgüven eksikliği yaşadığınızı mı düşünüyorsunuz. Kendine güven kazanmak için ilk yol riske girmeyi bilmektir. Hayır demesini bilmek ve bilinçli nefes alıp vermek güven kazanmak için geliştirilmesi gereken ilk özellikler. Belki uygulayacağınız belirli bir güven testi yok ama belli başlı şeyleri bilmek kendine güvenmek için çıkılacak yolun ilk adımları olacaktır.

Özgüven kazanmak için öncelikle İyi veya kötü yanlarınızın her zaman farkında olmanız, yapıp yapamayacağınız şeyleri tartmanız ve bilinçli olmanız gerek. Kendine saygı duyan ve kendi kişilk özelliklerini tanıyan biri özgüven kazanmak yolunda ilk aşamayı geçmiş demektir. Özgüven kazanmak için risk almak, hayır demeyi öğrenmek ve kendinize her gün bilinçli bir nefes terapisi yapmak atılacak ilk adımlar olabilir.

Özgüven kazanmak için hayatınızı değiştirin ve risk almayı öğrenin

Hergün aynı şeyleri yapmak, aynı yerlere gitmek, aynı yemekleri yemek özgüven kaybına neden olabiliyor. Hayatımıza yön veren alışkanlıklar bizi güvende hissettirse de yeniliklere ve değişikliğe açık olmamıza engel olurlar. Bu da bizde bilmediğimiz durumlar karşısında özgüven eksikliği yaratır.

Bu nedenle bilmediğimiz şeyleri denemek, hayatımızda alışık olmadığımız şeyleri yapmaya başlamak, risk almak bize özgüven kazandırır. Çünkü bilmediğimiz ve bu nedenle çekindiğimiz şeylerin üstesinden gelince özgüven hissederiz ve hayattaki deneyimlerimiz artar.

Her sabah farklı bir kahvaltı ile güne başlamak bile yararlı olacaktır. Her cumartesi aynı alışveriş merkezindeki sinemaya gitmek ve aynı markalı ürünleri almak yerine markasını hiç duymadığınız ürünleri deneyin. Devamlı planlı yaşamak zorunda değilsiniz. Bazı günler bir plan yapmayın ve başınıza gelecek sürprizlerin tadını çıkarın

“Hayır” demesini bilmek önemli

Hayır demek karşımızdakine değer vermemek, onu üzmek ya da kırmak anlamına gelmez. Sizden bir şey talep eden kişi bunu kendi ihtiyaçlarına göre belirlemiştir. Oysa sizin de farklı ihtiyaçlarınız, öncelikleriniz ve hayata farklı bakış açınız. Sevdiğiniz bir insanın her isteğine evet demek onun gözündeki saygınlığınızı da azaltacaktır. Onaylanmama ve beğenilmeme korkularını aşıp hayır demeyi öğrenmek özgüven kazanmanın ilk adımlarından biri olacaktır. Bu şekilde karşıdaki kişiye bile iyilik yapmış olabilirsiniz. Belki siz onun düşünemediği bir şeyi düşünmüş ve hayır demekle onu da kendisi için daha iyi olacak bir yola sevk etmiş olabilirsiniz. (webci)

Tags : , , , ,

0 thoughts on “Özgüven kazanmak ve kendine güvenmek için yollar”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Zayıf ve uzun gösteren kıyafet hileleri

Boyunuz kısa ve biraz da kilolusunuz. Zayıflamaya çalışıyorsunuz ama bir türlü başaramıyorsunuz. Öyleyse işiniz uzun ve zayıf görünmenizi sağlayan hilelere...

Kapat