Daredevil – Ben Affleck – Bir Marvel Comics Sinema Uyarlaması

Korkusuz - Daredevil

Daredevil karakteri Marvel Comics’in başta gelen çizgi roman karakterlerinden biri. Başrolünü Ben Affleck’in üstlendiği Dardevil filmi ise ünlü çizgi roman kahramanının Hollywood uyarlaması olarak geliyor. 1964 yılında Marvel Comics’in kurucusu Stan Lee ve Bill Everett tarafından yaratılan ünlü Marvel Comics karakteri Daredevil tüm dünyada tanınan Marvel kahramanlarından…

Daredevil normal hayatında Matt Murdock ismiyle avukatlık yapar. Murdock geceleri ise ‘Hell’s Kitchen’da suçlu avına çıkan ‘Daredevil’ olmaktadır. Avukat kahramanımız geçmişteki bir kazada vücudunun aldığı radyoaktif maddeler yüzünden gözlerini kaybeder. Murdock’un diğer duyuları insanüstü seviyeye yükselir. Ses, tat, dokunma ve koku alma duyularında normal insanlardan çok yüksek kapasiteye erişir. Avukat olan Matt, gündüzleri mesleğini yaparken, geceleri şehrin karanlık sokaklarında adaletin üstün özelliklere sahip maskeli savaşçısı olarak boy gösterir.

Filmin senaryosu daha önce ‘Grumpy Old Men’ , ‘Grumpier Old Men’ gibi filmlerle gündeme gelen Mark Steven Johnson’a ait. Daredevil’in yönetmenliğini de aynı isim yapıyor. Film, Marvel Comics geleneğine ve Stan Lee ilkelerine sadık kalarak çekilmiş.

Daredevil karakterinin ortaya çıkışı dünyada atom bombaları ve radyoaktif çatışmalardan korkulduğu bir döneme rastlıyor. Efsanevi çizgi romanın beyaz perde uyarlamasında Daredevil rolünde Ben Affleck var. Başarılı oyuncu daha önce ‘The Sum of All Fears’, ‘Changing Lanes’ ve ‘Pearl Harbor’ gibi filmlerde karşımıza çıkmıştı. ‘Spider-Man,’ ‘The Last Emperor’ filmlerinde de görev alan James Acheson filmin kostüm tasarımcısı olarak başarılı bir çalışmaya imza atmış.

Daredevil

Yönetmen: Mark Steven Johnson
Oyuncular: Ben Affleck, Colin Farrell, Jennifer Garner, Michael Clarke Duncan, Jon Favreau, Joe Pantoliano
Senaryo: Brian Helgeland, Mark Steven Johnson
Görüntü Yönetmeni: Ericson Core
Prodüksiyon Tasarımı: Barry Chusid
Sanat Yönetimi: Justin Scoppa Jr, James E. Tocci
Kurgu: Armen Minasian, Dennis Virkler
Kostüm: James Acheson
Set Dekorasyonu: Victor J. Zolfo
Müzik: Graeme Revell
Yapımcı: 20th Century Fox
Türkiye Dağıtımı: Özen Film
Gösterim Tarihi: 21 Mart 2003

(webci)

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Daredevil – Ben Affleck – Bir Marvel Comics Sinema Uyarlaması”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Özgüven kazanmak ve kendine güvenmek için yollar

Özgüven eksikliği yaşadığınızı mı düşünüyorsunuz. Kendine güven kazanmak için ilk yol riske girmeyi bilmektir. Hayır demesini bilmek ve bilinçli nefes...

Kapat