Kısa ve Acısız – Kurz und Scmerzlos

Kısa ve Acısız – Kurz und Scmerzlos

“Kısa ve Acısız” Alman ve Türk sinemasının başta gelen isimlerinden biri olan Fatih Akın’ın en iyi filmlerinden biri olarak gösteriliyor.

Cebrail Almanya’da yaşayan ve hapisten yeni çıkmış genç bir Türk gurbetçidir. Genç göçmen için cezaevi, dayanılması zor ancak öğretici bir tecrübe olmuştur. Cebrail Bundan her türlü yasadışı işten uzak durmaya kararlıdır. Cebrail’in yakın arkadaşlarından Yunanistanlı Costa hırsızlığı meslek edinmiştir. Diğer arkadaşı Sırp Bobby ise uyuşturucu piyasasında yer edinmek istemektedir. Bobby ise Arnavut bir mafya lideriyle çalışmaktadır. Bir gece kendisine verilen bir görevi başaramaz ve elindeki tüm malı çaldırır. Artık genç kafadarların hiçbiri güvende değildir. Cebrail, Bobby’nin başlarına açtığı sorunu temizlemek için harekete geçer. Üç arkadaş, dostluklarını hayatta kalma mücadelesinde pekiştirirler. En ufak hatalarında Hamburg sokakları kan gölüne dönecektir.

Almanya’da yaşayan yönetmen Fatih Akın’ın ilk filmi olan “Kısa ve Acısız”, 51. Locarno Film Festivali’nde Bronz Leopar ödülüne layık görülmüştü. Başarılı yönetmen Bavarian Film Ödüllerinde de “En İyi Genç Yönetmen” ödülünü kazandı.

“Kısa ve Acısız”da Bobby karakterini Aleksandar Jovanovic canlandırırken, Costa karakterini ise Adam Bousdoukos oynuyor. Filmdeki diğer oyuncular ise Regula Grauwiller, İdil Üner ve Ralph Herfort.

Yönetmen: Fatih Akın
Oyuncular: Mehmet Kurtuluş, Aleksandar Jovanovic, Regula Grauwiller, Adam Bousdoukos, İdil Üner, Fatih Akın
Senaryo: Fatih Akın
Görüntü Yönetmeni: Frank Barbarian
Prodüksiyon Tasarımı: Guido Amin Fahim
Kurgu: Andrew Bird
Kostüm: Helen Achtermann
Makyaj: Nicola Faas
Müzik: Ulrich Kodjo Wendt
Yapımcı Şirket: Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF)
Türkiye Dağıtımı: Bir Film
Gösterim tarihi: 7 Kasım 2003

(webci)

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Kısa ve Acısız – Kurz und Scmerzlos”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Gizemli Nehir – Mystic River – Clint Eastwood’un Yeni Filmi

Aktör yönetmen Clint Eastwood, bu kez kadrosu geniş, iddialı bir yapım olan “Gizemli Nehir – Mystic River” ile sinema seyircisinin...

Kapat