Hesaplaşma – Dark Blue

Hesaplaşma - Dark Blue

Başrolünde usta aktör Kurt Russell’ın rol aldığı ‘Dark Blue’, kendi kurallarıyla çalışan kanun adamlarının yaşadıkları kişisel çatışma üzerine yoğunlaşıyor.

Ron Shelton’ın yönettiği filmin, senaryosu, ‘U-571’ ve ‘Training Day’ gibi filmlerden tanıdığımız aynı zamanda da tam bir Los Angeles yerlisi olan David Ayer imzası taşıyor. Öykü ise suça, suç romanlarına ve suç filmlerine olan tutkusu sayesinde yazar olan ancak şizofreninin sınırında zor bir hayat yaşayan faşist eğilimli yazar James Ellroy’a ait.

Kanunu korumakla görevli polis teşkilatı içinde görevi kötüye kullanan memurlar başgösterirse ne olur? Los Angeles Polis Departmanı’nda geçen “Dark Blue”, sinemaseverleri 1990’lı yılların başındaki Rodney King davası günlerine götürüyor.

Film, siyah motorcu Rodney King’i döven 4 beyaz polis memurunun, haksız olmalarına rağmen beraat etmelerinden hemen önceki süreçte başlayıp, beraatin ardından yaşanan ayaklanma olayları beyazperdeye yansıtıyor. Yılların polisi Eldon Perry, güvenlik açısından dünyanın ne zorlu şehirlerinden Los Angeles’da “Özel Araştırma Bölümü”nde görevlidir. İşini kendi kurallarına göre yapan, çetin ceviz Perry, karmaşık bir cinayeti çözmek için Bobby Keough isimli, kurallara aşırı önem veren bir polisle birlikte görevlendirilir.

Perry bir süre sonra bu görevlendirmenin cinayeti çözmenin ötesinde anlamları olduğunun ayırdına varacaktır. Sokaklarda tehlikenin izini süren polisler bir yandan da birbirlerine karşı dikkat etmek ve Los Angeles polis departmanının çürümüşlüğüyle mücadele etmek durumundadırlar.

L.A. Confidential’ın ünlü yazarı James Ellroy’un hikayesinden David Ayer tarafından senaryolaştırılan “Dark Blue”nun yönetmenliğini spor filmleriyle aşina olduğumuz Ron Shelton üstlenmiş.

Filmin başrollerinde Kurt Russell (Eldon Perry), Scott Speedman (Bobby Keough), Michael Michele (Beth Williamson), Brendan Gleeson (Jack Van Meter) ve Ving Rhames (Arthur Holland) kamera karşısına geçmişler. Irkçılık konusunu ele alan dramatik gerilim filmi “Dark Blue”da Russell başarılı bir performans ortaya koyuyor. Filmin müzikleri Terence Blanchard’a ait.

Yönetmen: Ron Shelton
Oyuncular: Kurt Russell, Ving Rhames, Scott Speedman, Michael Michele, Brendan Gleeson, Kurupt
Senaryo: James Ellroy, David Ayer
Görüntü Yönetmeni: Barry Peterson
Prodüksiyon Tasarımı: J. Dennis Washington
Sanat Yönetmeni: Thomas T. Taylor
Kurgu: Patrick Flannery, Paul Seydor
Kostüm: Kathryn Morrison
Set Dekorasyonu: John Leimanis, David Smith
Müzik: Terence Blanchard
Yapım Stüdyosu: United Artists
Türkiye Dağıtımı: New Films
Gösterim Tarihi: 4 Temmuz 2003

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Hesaplaşma – Dark Blue”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Dört Cesur Arkadaş – The Four Feathers

Orijinal adı ‘The Four Feathers’ olan film, A.E.W. Mason’ın romanından Michael Schiffer ve Hossein Amini tarafından beyazperdeye uyarlandı. Yönetmenliğini Shekhar...

Kapat