Günahkar Rahibeler – The Magdalena Sisters

Günahkar Rahibeler - The Magdalena Sisters

2002 yılında Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan’ı kazanan Peter Mullan imzalı ‘The Magdalenne Sisters-Günahkar Rahibeler’ Vatikan’ın sert eleştirilerine maruz kalan iddialı bir yapım…

Katolik Kilisesi’ne bağlı rahibelerin işlettiği Magdalene Çamaşırhaneleri’ne ıslah için gönderilen genç kızların kapatılma öyküsünü konu alıyor. Mullan filmin senaryosunu, İrlanda’da 150 yıl boyunca faliyet gösteren ve sonuncusu 1996 yılında kapanan bu kurumların anlatıldığı ‘Sex in a Cold Climate’ isimli belgeselden esinlenerek yazmış.

İngiliz Yönetmen Ken Loach’un ‘Benim Adım Joe’ filmi ile Cannes’da (1998) ‘en iyi aktör’ ödülünü alan oyuncu Peter Mullan, kamera arkasındaki ikinci denemesi olan ‘The Magdalenne Sisters’ ile izleyiciyi çok güçlü ve karmaşık duygulara sürüklüyor. Yönetmenin ilk uzun metraj filmi ‘Orphans’ Venedik Film Festivali’nde En İyi Film seçilmiş, 1999 Barcelona Film Festivali’nde de En İyi Senaryo Ödülü’ne layık görülmüştü.

Dublin. İrlanda, 1964… Margaret, kuzeninin tecavüzüne uğrar ve ailesini utandırdığı için günahkar olduğuna kanaat getirildiği için Magdalene Çamaşırhanesi’ne gönderilir.

Bernadette, tüm çocukluğunu ve genç kızlığını yetimhanede geçirmiştir. Güzel ve dikkat çekici bir genç kız olan Bernadette’in, küçük kızlara kötü örnek olacağını ve erkeklerle başını belaya sokacağını düşünen Yetimhane yetkilileri onu Magdalene Çamaşırhanesi’ne gönderirler. Rose, küçük oğlunu henüz doğurmuştur. Fakat evli değildir. Ailesinin namusunu kirlettiği için Magdalenne’ye kapatılan Rose’un bebeği de Katolik bir aileye evlatlık olarak verilir.

Crispina, gayrimeşru çocuk doğurduğu için uzun süre önce Magdalenne’ye kapatılmış genç bir kadın. Yaşadıklarının ruhunda açtığı yaraya katlanmakta güçlük çeken Crispina akıl sağlığını yitirmeye başlar. Ne kadar süre kalacaklarını ve nasıl çıkacaklarını bilmedikleri bu soğuk yerde kaderleriyle başbaşa bırakılan gençkızların yapmaları gereken günde 8-10 saat ve haftada yedi gün hiç konuşmadan çalışmak ve dua etmektir.

‘Günahkar Rahibeler’de öyküsü aktarılan dört genç kız, yaşamlarını Magdalenne Çamaşırhaneleri’nde sürdürmüş ve burada ölmüş 30 bin kadını simgeliyor.

Yönetmen: Peter Mullan
Oyuncular: Geraldine McEwan, Anne-Marie Duff, Nora-Jane Noone, Dorothy Duffy, Eileen Walsh
Senaryo: Peter Mullan
Görüntü Yönetmeni: Nigel Willoughby
Prodüksiyon Tasarımı: Mark Leese
Sanat Yönetimi: Caroline Grebbell, Jean Kerr
Kostüm: Trisha Biggar
Makyaj: Candice Banks
Müzik: Craig Armstrong
Yapım Stüdyosu: Scottish Screen
Türkiye Dağıtımı: Özen Film
Gösterim Tarihi: 1 Ağustos 2003

Tags : , , , ,

0 thoughts on “Günahkar Rahibeler – The Magdalena Sisters”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Muhteşem Kahramanlar – The League of Extraordinary Gentlemen

Allan Quatermain, dünya çapında, parmakla gösterilen macera tutkunlarından biri olmakla kalmayıp aynı zamanda dünyanın hiç görmediği tüm süper kahramanların dahil...

Kapat