Gizemli Nehir – Mystic River – Clint Eastwood’un Yeni Filmi

Gizemli Nehir - Mystic River

Aktör yönetmen Clint Eastwood, bu kez kadrosu geniş, iddialı bir yapım olan “Gizemli Nehir – Mystic River” ile sinema seyircisinin karşısına çıkıyor. Başarılı yönetmen 1993 yılında “Unforgiven” ile ‘En İyi Yönetmen’ ve ‘En İyi Film’ Oscarlarını almıştı.

Clint Eastwood, anlatım dili olarak yalın ve samimi tarzını sürdürüyor. Çocukluk dönemlerinde yaşadıkları korkunç olayların geleceklerine yön verdiği üç adamın karmaşık geçmişini ve vermeleri gereken geri dönüşü olmayan kararları konu alan film, zor şartlar altında, kendileriyle yüzleşmek zorunda kalan gerçek insanları konu alıyor.

Jimmy Markum, Dave Boyle ve Sean Devine Boston’un dış semtlerinden büyüyen üç arkadaştır. East Buckingham’da yaşayan erkek çocukların yaptığı gibi günlerini sokak beyzbolu oynayarak geçirmektedirler. Sakin bir işçi semti olan bölgede fazlaca bir olay olmaz. Ancak Dave üçünün de hayatını sonsuza dek değiştirecek bir karışınca bu sakinlik son bulur.

Üç arkadaş aradan yirmibeş yıl geçtikten sonra yeniden bir trajik olayla karşılaşır: Jimmy’nin 19 yaşındaki kızı öldürülmüştür. Üç arkadaştan biri olan ve polislik yapan Sean bu davayı çözmekle görevlendirilir. Jimmy ise her ne yolla olursa olsun kızının katilini bulmaya kararlıdır.

Değişik suç bağlantıları olan Dave ise geçmişindeki karanlık yüzlerle yüzleşmek zorunda kalır. Cinayet soruşturması bu üç arkadaşın etrafında gittikçe daralan bir çembere dönüşür. Arkadaşlık, aile bağları ve çok genç yaşta kaybedilen masumiyeti konu alan film klasik bir cinayet hikayesinden çok öte. Film cinayetin çözümlenmesini konu almak yerine cinayetin üç adamın hayatını nasıl değiştirdiğini işliyor.

Yönetmen: Clint Eastwood
Oyuncular: Sean Penn, Kevin Bacon, Laurence Fishburne, Clint Eastwood, Tim Robbins, Laura Linney, Marcia Gay Harden
Senaryo: Brian Helgeland, Dennis Lehane (roman)
Görüntü Yönetmeni: Tom Stern
Prodüksiyon Tasarımı: Henry Bumstead
Sanat Yönetimi: Jack G. Taylor Jr.
Kurgu: Joel Cox
Kostüm: Deborah Hopper
Set Dekorasyonu: Richard C. Goddard
Müzik: Clint Eastwood, Lennie Niehaus
Yapım Stüdyosu: Warner Bros. Pictures
Türkiye Dağıtımı: Warner Bros. Türkiye
Gösterim tarihi: 24 Ekim 2003

(webci)

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “Gizemli Nehir – Mystic River – Clint Eastwood’un Yeni Filmi”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Geçmişi Olmayan Adam – The Man Without A Past

Finlandiyalı ünlü yönetmen yönetmen Aki Kaurismäki, uzun süren sessizliğinden sonra keyifli bir komediyle geri dönüyor: Geçmişi Olmayan adam. Filmin Türkiye...

Kapat