Geçmişi Olmayan Adam – The Man Without A Past

Geçmişi Olmayan Adam - The Man Without A Past

Finlandiyalı ünlü yönetmen yönetmen Aki Kaurismäki, uzun süren sessizliğinden sonra keyifli bir komediyle geri dönüyor: Geçmişi Olmayan adam. Filmin Türkiye galası İstanbul Film Festivali etkinlikleri kapsamında yapıldı.

Filmin kahramanı şehre gelir gelmez soyulan ve dayak yiyen bir adam. Başından geçen olaydan sonra bayılan ve yaşamla ölüm arasında gidip gelen yabancı, olayın etkisiyle hafızasını kaybeder. Sokakta yaşayan iki kişinin yardımıyla hayata dönen adam artık yeni yaşamına alışmak zorundadır.

Aki Kaurismäki’nin yeni çalışması Geçmişi Olmayan Adam, özellikle sokakta yaşayan insanların yalnızlığına vurgu yapan, hayatın acı yönlerini işlerken bile güldürmeyi bilen bir komedi. Soyulan, dayak yiyen ve hafızasını kaybeden adam başına gelen tüm olaylara karşın hayata tutunmaya çalışır. Geçmişini anımsayamadığı ve elinde kimliğiyle ilgili hiçbir belgesi olmadığı için iş de bulamayan bu yabancı, hayata tutunmanın yanı sıra Kurtuluş Ordusu Bürosu’na da yardım etmeye başlar.

Kaurismäki daha önce pek çok filmiyle ödüle layık görülmüştü. Yönetmenin aldığı ödüller arasında 2002 Cannes Jüri Büyük Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu (Kati Outinen), 2002 Felix En İyi Avrupa Filmi, 2002 FIPRESCI Yılın En İyi Filmi ve 2002 Palm Spring FIPRESCI Ödülü bulunuyor.

Yönetmen: Aki Käurismaki
Oyuncular: Markku Peltola, Kati Outinen, Juhani Niemelä, Kaija Pakarinen, Sakari Kuosmanen
Senaryo: Aki Käurismaki
Görüntü Yönetmeni: Timo Salminen
Kurgu: Timo Linnasalo
Kostüm: Outi Harjupatana
Makyaj: Nadja Delcos
Müzik: The Salvation Army Band
Yapımcı Stüdyo: Sony Pictures Classics
Türkiye Dağıtımı: Denk Sinema
Gösterim Tarihi: 25 Nisan 2003

(webci)

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Geçmişi Olmayan Adam – The Man Without A Past”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Diet ve Zayıflama Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Zayıflama, sağlıklı yaşam ve diet bugünlerin en popüler konularından. Herkes bir an önce fazla kilolarından kurtulup sağlıklı ve ince bir vücuda...

Kapat