Winnie the Pooh ve Arkadaşlarının Yeni Maceraları – Piglet’s Big Movie

Winnie the Pooh ve Arkadaşlarının Yeni Maceraları - Piglet's Big Movie

Dev bir ormanda hayatını sürdüren küçük pembe kahramanımız Piglet, kendisini özleyen sinema seyircileri için yeni filmiyle beyazperdeye dönüyor. Film yine bir dostluk ve sevgi öyküsünü işliyor. Üstelik bu kez Piglet filmin ana karakteri olarak başrol oyuncusu olmanın tadını çıkarıyor. Piglet’in kendisine ait uzun metrajlı çizgi filmi beyazperdede sinemaseverlerle buluşuyor: Piglet’s Big Movie.

Piglet’s Big Movie, DisneyToon stüdyolarında hazırlandı. Piglet’s Big Movie’nin senaryosu, Winnie the Pooh ve arkadaş frubunun en küçük üyesi Piglet üzerinde kurgulanıyor. Filmde birbirinden sevimli Carly Simon şarkıları da yer alıyor. Filmde yer alan şarkılar arasında If I Wasn’t So Small, Mother’s Intuition, With a Few Good Friends ve Sing Ho for the Life of a Bear (Expotition March) gibi çalışmalar var.

Piglet’s Big Movie büyük şeyler yapmak için mutlaka büyük bir bedene sahip olmanın gerekmediği ana fikri üzerine kurulu. Ormanın neşeli sakinleri birçok zorlu olaylar yaşadıktan sonra bu gerçeğin farkına varırlar. Piglet ufak tefek boyu yüzünden arkadaşlarının bal hasatınına katılamaz. Bu da onun moralini bozar.

Piglet bir gün bidenbire ortadan kaybolunca arkadaşları kendisine ulaşmak için Piglet’in anılarını yazdığı defterini kullanırlar. Olaylar gelişirken çok küçük bir hayvanın aslında çok büyük işler yapabilecek bir kahraman olabileceğini keşfederler.

Walt Disney Pictures tarafından hayata geçirilen Piglet’s Big Movie’nin yönetmenliğini Francis Glebas yapıyor. Piglet’e sesini veren sanatçı ise John Fiedler. Winnie the Pooh’un ve Tigger’ın seslendrmelerini ise Jim Cummings yaptı.

Winnie the Pooh’un arkadaşlarından hüzünlü eşek Eeyore’un seslendirmesini Peter Cullen yaparken yaşlı bilge kuş Owl’un seslendirmesini ise André Stojka gerçekleştirdi. Filmde kanguru Kanga’nın seslendirmesi Kath Soucie’e, Rabbit’in seslendirmesi ise Ken Sansom’a ait. Projedeki diğer karakterlerden Roo’nun sesini 11 yaşındaki Nikita Hopkins verirken Christopher Robin’in sesini veren kişi de yine 11 yaşındaki Tom Wheatley oldu.

Piglet’s Big Movie, dünyaca tanınan yazar A.A. Milne’in eserinden yola çıkılarak hazırlandı. Film 2001 yılında gösterime giren The Tigger Movie’nin ardından sinemaya uyarlanan ikinci Pooh filmi. Milne’in eserindeki karakterler daha önce de kısa çizgi filmler halinde sinemaya uyarlanmıştı. 1968 yılında çekilen Winnie the Pooh and the Blustery Day Oscar ödülü aldı. 1977 yılında kısa filmler birleştirildi ve The Many Adventures of Winnie the Pooh adıyla sinema seyircisinin karşısına çıktı.

Winnie the Pooh ve Arkadaşlarının Yeni Maceraları - Piglet's Big Movie

Yazarlığını A.A. Milne’in yaptığı Pooh kitapları dünya çapında 50 milyondan fazla satıldı ve 31 dile çevrildi.

Piglet’s Big Movie’nin prodüksiyon çalışmalarına Mart 2000’de başlandı. Filmin prodüksiyonuna ait tüm işlemler Kaliforniya’daki DisneyToon Stüdyolarında gerçekleştirildi. Filmin animasyon çalışmaları ise WJaponya’da bulunan Walt Disney Animasyon tesislerinde yapıldı. 300′den fazla sanatçı, animatör ve teknisyen filme emek verdi.

Yönetmen: Francis Glebas
Oyuncular: John Fiedler, Jim Cummings, Ken Sansom, Peter Cullen, Nikita Hopkins, Kath Soucie, Andre Stojka
Senaryo: Brian Hohlfeld
Görüntü Yönetmeni: Dean Semler
Prodüksiyon Tasarımı: Linda DeScenna
Kurgu: Scott Hill
Sanat Yönetmeni: James Nedza
Kostüm: Judy L. Ruskin
Set Dekorasyonu: Ric McElvin
Müzik: John Debney
Yapım Stüdyosu: Walt Disney Pictures
Türkiye Dağıtımı: UIP Filmcilik
Gösterim tarihi: 12 Eylül 2003

(webci)

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Winnie the Pooh ve Arkadaşlarının Yeni Maceraları – Piglet’s Big Movie”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
İlaç Kullanımı ve Yan Etkileri – Aspirin Nerelerde Kullanılır

İlaçlarda tedavi amaçlı olarak pek çok kimyasal madde kullanılır. Bu kimyasal maddeler değişik etkilere sahiptir. İstenen etkiyi gerçekleştirerek hastalığın tedavisini...

Kapat