Willard’ın Fareleri – Hitchcock Tarzı Bir Gerilim Filmi

Willard'ın Fareleri - Willard

Yaşadığı hayat Martin-Stiles Manufacturing’de çalışan büro elemanı Willard için adeta bir kabus haline gelmiştir. Babasının hayaleti peşini bırakmazken, annesine bağlılığı nedeniyle de nefes alamamakta, çevresinde gelişen olaylardan tamamen uzak yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Willard evinin bodrumundaki farelerle güçlü bağlar kurar. Willard’ın hayattaki tek dostları farelerdir.

Bay Martin, Willard’ın işindeki yetersizliğini kapatmak için güzel Cathryn’i büroda göreve başlatır. Cathryn Willard’a son derece anlayışlı davranır. Bu arada Stiles malikanesinin bodrumu Willard’ın fare arkadaşları tarafından istila edilmeye başlayacaktır. Willard’ın çevresindeki baskı giderek artarken; hayatındaki bu altüst oluşun sorumluları, onun aç ve saldırgan küçük dostlarına hesap vereceklerdir.

“Willard”, Stephen Gilbert’in “Ratman’s Notebooks” kitabınını ikinci beyazperdeye uyarlanışı. Film daha önce 1971 yılında sinema seyircileriyle buluşmuştu. “Willard”ın yönetmenliğini Glen Morgan yaptı. Filmin senaryosu Gilbert Ralston’a ait. “Willard” bir psikolojik gerilim filmi olarak küçük boyutlarına rağmen farelerin ne kadar tehlikeli yaratıklar olabileceği konusunu işliyor.

Filmin yönetmeni Glen Morgan, gerçek bir Hitchcock hayranı olduğunu belirtiyor. Gerçekten de “Willard” da, izleyenlere Alfred Hitchcock’un “Psycho / Sapık” ve “The Birds / Kuşlar” gibi filmlerini hatırlatıyor. Filmin ana karakterlerinde Willard’ı oynayan Crispin Glover, Bay Martin’i canlandıran R. Lee Ermey ve Cathryn’i beyazperdeye taşıyan Laura Harring yer alıyor. Diğer oyuncular arasında Jackie Burroughs, Kim McKamy, William S. Taylor, Edward Horn ve Gus Lynch bulunuyor.

Yönetmen: Glen Morgan
Oyuncular: Crispin Glover, R. Lee Ermey, Laura Harring, Jackie Burroughs
Senaryo: Glen Morgan, James Wong
Görüntü Yönetmeni: Robert McLachlan
Prodüksiyon Tasarımı: Mark S. Freeborn
Kurgu: James Coblentz
Sanat Yönetmeni: Catherine Ircha
Set Dekorasyonu: Mark Lane
Kostüm: Gregory Mah
Müzik: Shirley Walker
Yapım Stüdyosu: New Line Cinema
Türkiye Dağıtımı: New Films
Gösterim tarihi: 5 Eylül 2003

(webci)

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Willard’ın Fareleri – Hitchcock Tarzı Bir Gerilim Filmi”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Üçkağıtçılar – Matchstick Men

Roy ve Frank dolandırıcılıkta hüner kazanmış ama küçük işlerle uğraşan iki kafadar üçkağıtçıdır. İki arkadaşın en son faaliyet alanları su...

Kapat