Unutma Beni – Merhaba Güney, Merhaba Alabama

“Sweet Home Alabama”nın yönetmeni Andy Tennant, “Hoşunuza gitse de gitmese de sizin için anlam taşıyan bir insan mutlaka vardır” diyor ve devam ediyor: “Kendi kaderinizi yaratmaya çalışabilirsiniz ama isteseniz de istemeseniz de aşk bir gün başınıza gelir. Ben burada bir aşk filmi yapmak istedim. Yakışıklı erkekle doğru erkek arasında karar verme noktasına gelindiği anın filmini…”

Filmin başrolünde oynayan Reese Witherspoon ise, “Sweet Home Alabama”nın gündelik yaşamda sık rastlanan bir olgudan yola çıktığını vurgulayarak şunları söylüyor: “Herkes yaşamının geri kalan kısmını beraber geçireceği insanı arıyor, onu bulmaya çalışıyor. Bu hepimiz için hiç bitmeyen bir tutku. Filmin konusunun özünde bu arayış olgusu var. Ayrıca insanın kendi kendini keşfetmesi, kendisiyle barışık olmayı öğrenmesi gibi önemli noktalar da yer alıyor.”

Güzel oyuncu sözlerine şöyle devam ediyor: “Sanıyorum herkeste kabul görmek ya da uyum sağlamak gibi istekler vardır. Ancak buna kendi benliğinizi inkar ederek ulaşmaya kalkışırsanız sonuca varamazsınız. Günün birinde kendiniz olmayı başardığınız anda herşey bambaşka görünür. Bu filmde bu gerçeği insanlara romantik ve aynı zamanda eğlenceli bir anlatımla sunduk.”

“Sweet Home Alabama”nın yapımcılarından Stokely Chaffin de, filmin ana çıkış noktası olan büyük kent – küçük kent ikilemini şu sözlerle açıklıyor: “Üniversiteye başlayana kadar tüm hayatım Alabama’da geçti. Küçük kasaba yaşamının insanı nasıl çıldırttığını bilirim. Daha sonra evinizi ziyaret etmek için oraya döndüğünüzde kendinizi herkesten farklı hissedersiniz. Neyse ki sonradan bazı gerçeklerin farkına vardım ve doğup büyüdüğüm küçük kasabayı bambaşka bir gözle yeniden sevmeye başlamanın insana nasıl bir iç huzuru verdiğini keşfettim.”

Filmin diğer yapımcısı Neal Moritz ise bu öykünün sunumunda özgün bir yol bulmaya kararlı olduklarının altını çizerek bunu şöyle açıklıyor: “Bugünlerde romantik komedi çekerken en büyük tuzak, izleyicinin tüm bunları daha önce görmüş olduğu izlenimine kapılmasıdır. Çünkü bilirler ki, filmin sonunda erkek ve kız birleşecek ve mutlu bir hayat sürecektir. Bu tip klişelerden kaçınmak için filmin içine izleyicinin daha önce hiç görmediği türden dönemeç noktaları koyduk. Bu sayede film bitmeden sonunun nasıl geleceğini tahmin edemeyecekler.”

Neal Moritz ayrıca filmin yönetmeni Tennant’a övgülerini dile getirerek şunları söylüyor: “Anlaşma yaptığı günden başlayarak kendi vizyonunu filmin başından sonuna kadar her yerine yerleştirdi. Bir yapımcı olarak topu yönetmene bırakmayı ve filmin her aşamasını onun götürmesini isterim. Andy bu zor işi başardı. Kendi bakış açısını ön plana çekmek ve düşüncelerini en gerçekçi biçimde ifade etmek suretiyle büyük iş çıkardı. Aktörlere karşı da açık ve netti.”

Merhaba Güney, Merhaba Alabama

Filmin oyuncu kadrosu ve yapımcılarından gelen bir başka gözlem de, “Sweet Home Alabama”nın senaryosunda yer alan komedi kaynağıyla ilgiliydi. Filmin yönetmeni Andy Tennant bunu şu sözlerle açıklıyor: “Buradaki mizah Melanie’nın tam da bu engelleri aşıp New York’ta popüler bir moda tasarımcısı olmasından sonra yeniden Güney’deki kırsal hayata merhaba demesinde kendini göstermektedir. Ancak New York’taki yaşamında edindiği yeni davranış biçimleri var. Örneğin bir napalm bombasından daha sıcak olduğunu düşünüyor. Alabama’ya dönüp bitiremediği işleriyle ilgilenmeye başladığı zaman oradaki insanların hepsi birden Melanie’yi diz üstü getirmeye, gerçek kimliğinini hatırlatmaya çalışıyorlar.”

Yönetmen Andy Tennant filmin oyuncu kadrosundan memnuniyetini dile getirirken özellikle Reese Witherspoon’a dikkat çekerek, “Reese ile yıllardır tanışırız. Sürekli bağlantımız vardır. Yıllar önce beraber çalışmıştık. Onun kariyeri belli bir noktaya oturduktan sonra tekrar birlikte çalışma isteğini hep duyduk. `Sweet Home Alabama’ en uygun proje olarak karşımıza çıktı.” diyor.

Reese Witherspoon’un, “Sweet Home Alabama” projesinde yer almaya karar verirken çok özel bir nedeni vardı. Güzel oyuncu bunu şu sözlerle açıklıyor: “Bu film bana kendi yaşamımdaki bazı benzer şeyleri anımsatıyor. Güney eyaletlerinde geçen bir çocukluk yaşamından sonra kente taşındım. Daha sonra doğup büyüdüğüm yerlere farklı deneyim ve perspektiflerle döndüm. Andy bu projeyi bana sunduğunda ilk anda çekici bulduğum yönü bu unsur oldu.”

Witherspoon sözlerine şöyle devam ediyor: “İnsanların doğup büyüdüğü çevreye paralel olarak farklı davranış kalıpları olduğunu görmek bana her zaman ilginç gelmiştir. Filmde de göreceğiniz gibi New York’taki davranış biçimleri, Alabama’dakilerden tamamen farklıdır. Bu yüzden Melanie oraya döndüğünde yepyeni davranış biçimleri getiriyor. Bu farklı unsurları gündeme getirdiğinde diğer insanlarla olan karşılıklı iletişimini izlemek eğlenceli olacak.”

Filmde Melanie’nin ırkçı kafa yapısına sahip kocası Jake rolünü üstlenen Josh Lucas, bu rolüne hazırlanırken kendisinin de bir Güneyli olmasından fazlasıyla yararlandı. “Arkansas’ta doğdum. Yaşamımın ilk 13 yılını Güney kentlerini baştan başa dolaşarak geçirdim” diyen genç aktör, “Sweet Home Alabama” projesiyle ilgili düşüncelerini şöyle dile getiriyor:

“Bu yüzden filmin senaryosunu ilk okuduğumda inanılmaz bir enerjiyle hemen olumlu yanıt verdim. Güney’in özünü yakalamasının yanısıra aynı zamanda Güney ile Kuzey arasındaki farklılıkları da gözler önüne seriyordu. Ayrıca canlandırdığım karakteri de çok sevdim. Benim şimdiye kadar yaptığım herşeyin antitezi diyebilirim. Yine de bu karaktere büyük yakınlık hissettim. Senaryonun çok sevdiğim bir başka yönü de son derece dürüstçe yazılmış olmasıydı. Karakterlerin sergilediği davranışların hepsi çok insani ve gerçekçi tepkilerden kaynaklanıyordu.”

Yönetmen: Andy Tennant
Oyuncular: Reese Witherspoon, Candice Bergen, Patrick Dempsey, Josh Lucas, Rhona Mitra, Ethan Embry, Jean Smart, Katherine Towne
Senaryo: Douglas Eboch, C. Jay Cox, Andy Tennant
Görüntü Yönetmeni: Andrew Dunn
Prodüksiyon Tasarımı: Clay A. Griffith
Sanat Yönetmeni: Jay Pelissier
Makyaj: Wendy Bell, John Caglione Jr, Sarah Mays
Set Dekorasyonu: Lisa K. Sessions, Sophie Carbonell
Müzik: George Fenton, Avril Lavigne
Yapım Stüdyosu: Touchstone Pictures
Türkiye Dağıtımı: UIP Filmcilik
Gösterim Tarihi: 13 Haziran 2003

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Unutma Beni – Merhaba Güney, Merhaba Alabama”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Temmuz’da – Im Juli – Türk Kızla Alman Gencin Aşkı

Daniel çevresinde ve öğrencileri arasında saygı görmeyen ve ciddiye alınmayan bir öğretmendir. Genç öğretmen kendi dünyasına sığınmıştır ve yalnız başına...

Kapat