Terminatör 3: Makinelerin Yükselişi – Terminator 3: Rise of the Machines

Terminatör 3: Makinelerin Yükselişi - Terminator 3: Rise of the Machines

Marvel Comics’in efsanevi çizgi roman karakteri Terminator, Arnold Schwarzenegger’ın oyunculuğuyla bir kez daha sinema izleyicisiyle buluşuyor. Filmin yönetmenliğini Jonathan Mostow yapıyor. Terminator 3: Rise of the Machines serinin üçüncü filmi. İlk Terminator filmi 1984 yılında çekilmişti.

Terminator rolünü Schwarzenegger’in üstlendiği filmde diğer oyuncular arasında Nick Stahl, Claire Danes ve Kristanna Loken var. Film bugüne dek yapılmış en iyi Terminatör filmi olarak tarihe geçecek gibi görünüyor. Dizinin bu üçüncü filminde aksiyon sahnelerinin yanısıra mizah yönü de ön plana çıkıyor.

John Connor’ın yargı gününün engellenmesine yardım etmesinin üzerinden 10 yıla yakın zaman geçmiştir. Skynet’in gelişmiş makineler ağının kendi bilinçlerini geliştirerek, insan ırkını yok etmeye programlandığı gündür. Ancak, Skynet’in Connor’ı öldürme ve insan ırkına yok etme planlarına rağmen, 29 Ağustos 1997 gününde herhangi bir gelişme olmamıştır.

Aadan geçen zaman içinde 22 yaşına gelen Connor “kayıt dışı” bir hayat sürdürmektedir: Ne evi, ne kredi kartı, ne telefon numarası, ne de işi vardır. Yaşadığına dair hiçbir kayıt bulunmadığından Skynet tarafından kendisine ulaşılmasına imkan yoktur. Ancak tam bu sırada Skynet’in ürettiği en gelişmiş cyborg öldürme makinesi T-X geleceğin gölgelerinden çıkıp gelir. T-1000 tarafından gelecekten geçmişe gönderilen makine, güzel olduğu kadar da acımasızdır. T-X kendisinden önceki tüm terminatörlerden daha güçlü, daha tehlikeli, daha yıkıcı bir yapıya sahiptir. Ama bu kez Skynet’in öldürülecekler listesi sadece Connor ile sınırlı değildir.

Filmler tarihinin en ünlü karakterinin dönüşü

Filmin yönetmenliğini Jonathan Mostow yaptı. Terminator 3: Rise of the Machines’in senaryosu ise John Brancato ve Michael Ferris’in ortak çalışmasıyla ortaya çıktı.

Yazar-yönetmen James Cameron’ın 1984 yılında gerçekleştirdiği The Terminator’den sonra 1991 yılında Terminator 2: Judgment Day çekilmişti. Serinin üçüncü filmiyle ilgili olarak Arnold Schwarzenegger şunları söylüyor ‘İnsanlar bana devamlı olarak ‘Ne zaman Terminatör’ün devamını yapacaksın? diye soruyorlar ve ‘Devamını yapmalısın. Lütfen, Arnold, Terminator’ün devamını yap’ diyorlardı’. Ünlü aktör filmin tehlikeli sahnelerinde dublör kullanmak yerine kendi oynamayı tercih etti.

Filmin yönetmeni John Mostow ise şunları söylüyor: “Terminatör belki de sinema tarihinin en ünlü kahramanı. Arnold’un tiplemesi her zaman akıllarda. Deri ceket, botlar ve güneş gözlüğüyle özdeşleşmiş görüntüsü hiçbir zaman unutulmayacak.’

Yönetmen: Jonathan Mostow
Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Nick Stahl, Claire Danes, Kristanna Loken, David Andrews, Carolyn Hennesy
Senaryo: James Cameron, Gale Anne Hurd
Görüntü Yönetmeni: Don Burgess
Prodüksiyon Tasarımı: Jeff Mann
Sanat Yönetmeni: Shepherd Frankel, Mark Zuelzke
Kostüm: April Ferry
Set Dekorasyonu: Jay Hart
Müzik: Marco Beltrami, Brad Fiedel
Yapım Stüdyosu: Warner Bros. Pictures
Türkiye Dağıtımı: Warner Bros. Türkiye
Gösterim Tarihi: 25 Temmuz 2003

(webci)

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “Terminatör 3: Makinelerin Yükselişi – Terminator 3: Rise of the Machines”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Winnie the Pooh ve Arkadaşlarının Yeni Maceraları – Piglet’s Big Movie

Dev bir ormanda hayatını sürdüren küçük pembe kahramanımız Piglet, kendisini özleyen sinema seyircileri için yeni filmiyle beyazperdeye dönüyor. Film yine...

Kapat