Temmuz’da – Im Juli – Türk Kızla Alman Gencin Aşkı

Temmuz'da - Im Juli

Daniel çevresinde ve öğrencileri arasında saygı görmeyen ve ciddiye alınmayan bir öğretmendir. Genç öğretmen kendi dünyasına sığınmıştır ve yalnız başına yaşama tutunmaya çalışmaktadır. Ancak Daniel bir gün Juli ile tanışır ve bir anda hayatı değişir. Daniel’in falına bakan Juli yakın zamanda büyük bir aşk yaşayacağını ve hayatının aşkını bulacağını söyler. Juli Daniel’e bir anda aşık olmuştur ve kendisiyle ilgilenmesi için bunları söylemektedir.

Ancak Juli’nin isteği gerçekleşmez. Daniel onunla ilgilenmek yerine orada yaşayan Türk kızı Melek’e aşık olur. Daniel büyük aşkının peşinde İstabul’a kadar gelir. Juli de Daniel’in peşinde yollara düşer. Almanya’dan İstanbul Ortaköy’e kadar uzanan aşk yolculuğu onlara hayat ve aşk konusunda çok şeyler öğretecektir.

Almanya’da yaşayan gurbetçi bir genç kızla bir Alman genç arasında kurulan duygusal ilişkiyi ve yaşanan aşkı konu alan film bu yönüyle toplumsal bir içerik taşıyor. Aşkın sınır tanımadığı ve ne dil, ne millet farkının aşka engel olamadığı fikri temelinde gelişen duygusal bir hikaye taşıyan film Avrupa’daki hoşgörü ve sevgi ortamının gelişmesine katkıda bulunacak yapıda. Türklerle yabancılar arasında Avrupa’da yaşanan bir aşk hikayesini konu alan filmin yönetmeni Almanya’da oldukça tanınan bir isim olan Türk yönetmen Fatih Akın. Türk sineması için yüksek sayılacak bütçeyle çekilen film birçok Avrupa ülkesinde süren dinamik bir yolculukla hareketli bir yapıda çekilen aşk, kader, rastlantı ve yolculuk gibi kavramlar üzerine kurulmuş romantik bir komedi.

Filmin başrol oyuncuları ise Moritz Bleibtreu, Christiane Paul ve İdil Üner. Filmin önde gelen diğer oyuncuları arasında Mehmet Kurtuluş, Jochen Nickel, Branka Katic ve Birol Ünel yer alıyor.

Yönetmen: Fatih Akın
Oyuncular: Moritz Bleibtreu, Christiane Paul, Mehmet Kurtuluş, İdil Üner, Jochen Nickel, Branka Katic, Birol Üner
Senaryo: Fatih Akın
Görüntü Yönetmeni: Pierre Aïm
Sanat Yönetimi: Jürgen Schnell, Haluk Ünlü
Kostüm: Helen Achtermann
Kurgu: Andrew Bird
Makyaj: Nicola Faas, Daniel Schröder
Müzik: Ulrich Kodjo Wendt
Yapım Stüdyosu: Columbia Pictures
Türkiye Dağıtımı: Bir Film
Gösterim Tarihi: 11 Temmuz 2003

(webci)

Tags : , , , , , , , ,

0 thoughts on “Temmuz’da – Im Juli – Türk Kızla Alman Gencin Aşkı”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Soğuk Savaş Filmleri: Tehlikeli Saatler – K-19: The Widowmaker

1961 yılındaki soğuk savaş döneminin gerilimli ortamını konu alan Tehlikeli Saatler filminin orijinal adı ‘K-19: The Widowmaker’. 2. Dünya savaşı...

Kapat