Soğuk Savaş Filmleri: Tehlikeli Saatler – K-19: The Widowmaker

Tehlikeli Saatler – K-19: The Widowmaker

1961 yılındaki soğuk savaş döneminin gerilimli ortamını konu alan Tehlikeli Saatler filminin orijinal adı ‘K-19: The Widowmaker’. 2. Dünya savaşı sonrası oluşan iki kutuplu dünyada ABD ve Sovyetler Birliği arasında yaşanan gerilim ortamını ve karşılıklı oyunları beyazperdeye taşıyan Tehlikeli Saatler izleyiciye heyecanlı anlar yaşatıyor.

K-19 nükleer füze taşıyan bir Sovyet denizaltısıdır. Bu denizaltıda yaşanan gerilimli olaylar neredeyse yeni bir dünya savaşının başlamasına neden olacak türdendir. Soğuk savaş döneminde Amerika ile Sovyetler Birliği arasında yaşanan gerilimli çatışma ve casusluk ortamını konu alan filmlere ilgi duyanlar için mükemmel bir yapım olan Tehlikeli Saatler’in senaryosu Christopher Kyle’a ait.

Filmi yönetmeni Kathryn Bigelow’u 1995 yapılmı Strange Days adlı bilimkurgu filminden tanıyoruz. Tehlikeli Saatler filminin başrollerinde Harrison Ford ve Liam Neeson yer alıyor. Filmin konusu soğuk savaş yıllarında yaşanmış olan gerçek bir olaya dayanıyor.

Yönetmen: Kathryn Bigelow
Oyuncular: Harrison Ford, Liam Neeson, Peter Sarsgaard, George Anton, Joss Ackland
Senaryo: Christopher Kyle
Görüntü Yönetmeni: Jeff Cronenweth
Prodüksiyon Tasarımı: Petter J. Borgli, Gilles Bélanger
Kostüm: Marit Allen
Makyaj: David R. Beecroft, Michael Kriston
Set Dekorasyonu: Ian Greig, Carol Lavallee
Müzik: Klaus Badelt
Yapım Stüdyosu: Paramount Pictures
Türkiye Dağıtımı: New Films
Gösterim Tarihi: 25 Nisan 2003

(webci sinema)

Tags : , , , , , , , , ,
Önceki yazıyı okuyun:
Dolandırıcılık ve Entrika Filmleri: Tehlikeli Dişi – Serving Sara

Entrika filmleri Hollywood sinemasının vazgeçilmezlerinden. Bu türden hoşlanan sinema seyircileri için yepyeni bir yapım var. Dolandırıcılık ve entrika filmlerinin tiryakileri...

Kapat