Tanrı Kent – Cidade de Deus Brezilya’daki Sokak Çetelerini Konu Alıyor

Tanrıkent – Cidade de Deus

Tanrı Kent, yazar Paulo Lins’in gerçek olaylara dayanan romanından sinemaya uyarlandı. Rio de Janerio’nun dış mahallelerinde faaliyet gösteren organize suç şebekelerini anlatan filmin konusu kısaca şöyle:

Tanrı Kent Rio’nun 1960’larda inşa edilen bir mahallesidir. Bölge 80’lerin başında Rio De Janeiro’nun en tehlikeli yerlerinden biri haline gelir. Genelde sosyal konutların bulunduğu ve orta sınıfın yaşadığı mahallede örgütlenen organize suç şebekelerini ve mahallede yaşayan iki çocuğun seçtiği iki ayrı yolu işleyen film destansı bir anlatıma sahip.

Çocuklardan biri olan Rocket fotoğrafçı olma hayalleri kurmakta ama fotoğraf makinesi alacak para bile bulamamaktadır. Diğer çocuk Ze ise acımasız, akıllı ve hırslıdır ve çocukluğundan itibaren gerçek bir suçlu olmaya yatkın bir kişiliğe sahiptir.

Ze genç yaşta karıştığı bir genelev soygunu sırasında öldürmeyi öğrenir, gün geçtikçe de bu konudaki yeteneğini artıracaktır. 70’li yıllarda Ze artık sakin ve becerikli Bee’nin desteğiyle mahallenin uyuşturucu ticaretine yön vermeye başlamıştır.

80’lerin başlarında Tanrıkent çeteler arasındaki savaşlara sahne olur. Acımasız genç suçlulardan oluşan yeni kuşak ile eskilerin mücadelesi başlamıştır. Artık bir fotoğraf makinesine sahip olan Rocket, bitmek tükenmek bilmez katliam görüntülerini çekmeye başlar.

Filmin yönetmenliğini Fernando Meirelles yapıyor. Brezilya, Fransa, ABD ortak yapımı olan Cidade de Deus’un başrollerinde Matheus Nachtergaele (Sandro Cenoura), Seu Jorge (Mane Galinha), Alexandre Rodrigues (Buscape), Leandro Firmino da Hora (Ze Pequeno) ve Philippe Haagensen (Bene) oynuyor. Tanrı Kent’in senaryos Braulio Mantovani’ye ait, filmin müzikleri ise Ed Cortes tarafından gerçekleştirilmiş.

Aksiyonu yüksek bi film olan Cidade de Deus, 2003 yılında BAFTA’da “en iyi kurgu”; 2002 yılında da Marakeş’te “en iyi yönetmen”; Havana’da “Büyük Mercan”, “FİPRESCİ”, “en iyi erkek oyuncu” (tüm erkek oyuncular); “en iyi görüntü”, “en iyi kurgu” ödüllerini aldı. Film ayrıca AFI Fest İzleyici Ödülü’ne layık görüldü.

Yönetmen: Fernando Meirelles
Oyuncular: Matheus Nachtergaele, Seu Jorge, Alexandre Rodrigues, Leandro Firmino da Hora
Senaryo: Fernando Meirelles, Paulo Lins, Bráulio Mantovani
Görüntü Yönetmeni: César Charlone
Prodüksiyon Tasarımı: Tulé Peak
Kostüm: Bia Salgado, Inês Salgado
Makyaj: Anna Van Steen
Müzik: Ed Cortês, Antonio Pinto
Yapım Stüdyosu: Miramax Films
Türkiye Dağıtımı: Özen Film
Gösterim Tarihi: 18 Temmuz 2003

(webci)

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Tanrı Kent – Cidade de Deus Brezilya’daki Sokak Çetelerini Konu Alıyor”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Terminatör 3: Makinelerin Yükselişi – Terminator 3: Rise of the Machines

Marvel Comics'in efsanevi çizgi roman karakteri Terminator, Arnold Schwarzenegger’ın oyunculuğuyla bir kez daha sinema izleyicisiyle buluşuyor. Filmin yönetmenliğini Jonathan Mostow...

Kapat