Fidel Castro’nun Hayatı – Son Efsane – Comandante Belgeseli

20. yüzyıla damgasını vurmuş sosyalist lider ve Küba devlet başkanı Fidel Castro’nun hayatını konu alan Son Efsane: Comandante beyazperdede. Dünya tarihine yön veren önemli kişiliklerden biri olarak görülen Castro’yla ilgili birçok film çekildi. Ancak Son Efsane bir sinema filminden çok Fidel Castro’nun hayatını anlatan bir belgesel niteliğinde. Yapım Oliver Stone tarafından gerçekleştirildi. Fidel Castro’nun 75. doğum yıl dönümüne rastlayan belgesel Küba’da yapılan 30 saati aşan çekim ve röportajlardan gerçekleştirilen bir derleme. Söz konusu malzeme ve dökümanlar farklı bir sinematografik yaklaşımla sinema sanatının unsurları da kullanılarak seyirci ile buluşturuluyor.

Oliver Stone’un belgeselde Castro ile gerçekleştirdiği bir röportajı da kullanıyor. Belgesel niteliğindeki filmde Küba’nın bir lider çevresinde kenetlenerek uzun on yıllar boyunca dünyanın süper güçlerine nasıl karşı durabildiği konusu işleniyor. Belgeselde Fidel Castro’nun insani yönlerine de yer veriliyor ve halkıyla kurduğu sıcak ilişki ve güçlü bağ da işleniyor.

Son Efsane – Comandante

Yönetmen: Oliver Stone
Oyuncular: Fidel Castro, Oliver Stone, Juanita Vera
Senaryo: Oliver Stone
Görüntü Yönetmeni: Carlos Marcovich, Rodrigo Prieto
Kurgu: Elisa Bonora, Alex Marquez
Müzik: Alberto Iglesias, Paul Kelly
Yapım Şirketleri: HBO Documentary, Morena Films
Türkiye Dağıtımı: Umut Sanat Filmcilik
Gösterim tarihi: 24 Ekim 2003

(webci)

Tags : , , , ,

0 thoughts on “Fidel Castro’nun Hayatı – Son Efsane – Comandante Belgeseli”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Smokin – Tuxedo – Hollywood Aksiyon Filmleri – Jackie Chan

Jackie Chan yepyeni bir Hollywood aksiyon filmiyle geliyor: Smokin. Filmin İngilizce orijinal ismi ise Tuxedo. Filmin yönetmenliğini Kevin Donovan üstlenmiş....

Kapat