Sessiz Amerikalı – Quiet American’da Michael Caine Var

Sessiz Amerikalı - Quiet American

Michael Caine’in yeni filmi ‘Quiet American – Sessiz Amerikalı’ gösterime girdi. Film tecrübeli İngiliz aktöre Altın Küre ve Oscar adaylıklarını getirdi. Filmin yönetmeni politik unsurları filmlerinde sıklıkla kullanan Philip Noyce. Yönetmeni ‘Patriot Games’ ve ‘Clear and Present Danger’ gibi politik gerilim filmlerinden hatırlıyoruz. Noyce, ‘Sessiz Amerikalı’da üç kişilik bir aşk ilişkisini ele alırken Vietnamlıların Fransızlara karşı verdiği özgürlük savaşını ve ABD’nin bu savaştaki tavrını da konu ediyor.

Film 1952 yılında Vietnam’ın Saygon şehrindeki çarpışmalar sırasında geçiyor. Savaşı izleyen London Times gazetesinin savaş muhabiri Thomas Fowler çatışmaların yanında şehrin ve Uzuakdoğunun kültürüyle de ilgilenmektedir. Orta yaşlı gazeteci Vietnamlı Phuong’a aşıktır. Ancak Londra’da yaşayan ve koyu bir katolik olan karısından boşanması mümkün gözükmemektedir. Yakın arkadaşi Amerikalı ajan Alden Pyle da Vietnamlı güzele aşık olur. Bu durum İngiliz savaş muhabirinin hayatını altüst edecektir.

Michael Caine bu filmiyle Oscarlarda ve Altın Küre Ödüllerinde en iyi erkek oyuncu ödülüne aday oldu. Filmin başlıca rollerinde Michael Caine’e eşil eden isimler Brendan Fraser, Do Thi Hai Yen, Rade Serbedzija ve Jeff Truman.

Yönetmen: Christopher Hampton
Oyuncular: Michael Caine, Brendan Fraser, Do Thi Hai Yen, Rade Serbedzija, Jeff Truman
Senaryo: Christopher Hampton
Görüntü Yönetmeni: Christopher Doyle
Prodüksiyon Tasarımı: Roger Ford
Sanat Yönetmeni: Ian Gracie, Jeffrey Thorp
Kostüm: Norma Moriceau
Makyaj: Maree McDonald
Set Dekorasyonu: Kerrie Brown
Müzik: Craig Armstrong
Yapım Stüdyosu: Miramax Films
Türkiye Dağıtımı: New Films
Gösterim Tarihi: 30 Mayıs 2003

(web)

Tags : , , , , , ,

0 thoughts on “Sessiz Amerikalı – Quiet American’da Michael Caine Var”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Jack Nicholson’ın Son Filmi: Schmidt Hakkında – About Schmidt

Warren Schmidt uzun yıllar boyunca emek verdiği işinden zorla emekli edilmiş, bu sıralarda da 42 yıllık eşini kaybetmiştir. Birden büyük...

Kapat