Carlos Saura’nın son filmi Salome İncil’deki Bir Öyküyü Yorumluyor

İspanyol yönetmen Carlos Saura’nın son filmi Salome’nin Türkiye’deki ilk gösterimi 22. İstanbul Film Festivali’nde gerçekleştirilmişti. Salome, geçen yıl Montreal Festivali’nde En İyi Sanatsal Katkı ödülünü kazandı.

Film klasik İspanyol balesinin kalıplarını kullanan bir anlatım ve kurgu üzerine kurulmuş. Eski Ahit’te yer alan Salome öyküsünün kişisel bir yorumunu sunan film gerçeklikle kurguyu birleştiriyor.

Bale yönetmeni olan Aida Gomez yeni bir bale gösterisinin hazırlık çalışmalarını yönetmektedir. Prova sırasında dansçıların koreografisi, etkileyici dansıyla salondaki herkesin yoğunlaştığı bir kıza göre biçimlenmeye başlar. Dansçılar alkışlar. Bir anda dansçılar ortadan kaybolur, geriye sadece tekerlekli sandalyesinde oturmuş bir adamın belli belirsiz görüntüsü kalır. Bu adam İncil’de bahsedilen Yahudiye kralı Herodes’tir ve doğum gününü kutlamaktadır. Herodes’in karısı Herodias dans etmek için ayağa kalkar, ama Herodes’in gözü üvey kızı Salome’dedir. Diğer konuklar gibi, o da salome’nin güzelliğine kendisini kaptırmıştır.

Aniden sahnede yakışıklı bir genç adam ortaya çıkar. Bu herkes tarafından sevilen Kutsal Kitap’ın belirgin figürlerinden biri olan Vaftizci Yahya’dır. Ortama sessizlik hakim olur ve orada bulunan herkes adeta donmuşçasına onun girişini seyreder. Salome, genç adamın fiziksel zarafetini ve içten gelen kudretini görünce şaşırmıştır. Yönetmen dansı durdurur. Vaftizci Yahya mistik bir kişilik olmasının yanında bir erkektir de. Onun fiziksel ve ruhsal yönleri birarada sahneye nasıl yansıtılacaktır?

Yönetmen: Carlos Saura
Oyuncular: Aída Gómez, Pere Arquillué, Paco Mora, Carmen Villena, Javier Toca
Senaryo: Carlos Saura
Görüntü Yönetmeni: Teo Delgado, Jose Luis Lopez-Linares
Prodüksiyon Tasarımı: Carlos Saura
Kurgu: Julia Juaniz
Kostüm: Pedro Moreno
Müzik: Roque Banos, Tomatito
Yapımcı Şirket: Zebra Producciones
Türkiye Dağıtımı: Belge Film
Gösterim Tarihi: 16 Mayıs 2003

(web)

Tags : , , , , ,

0 thoughts on “Carlos Saura’nın son filmi Salome İncil’deki Bir Öyküyü Yorumluyor”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Oscarlı Yönetmen Benigni’den Pinokyo – Pinocchio Yorumu

Oscarlı yönetmen Roberto Benigni'nin son filmiyle herkesin tanıdığı eski bir romanın kahramanı Pinokyo'yu beyazperdeye taşıyor. Pinokyo İtalyan yazar Carla Collodi...

Kapat