Oscarlı Yönetmen Benigni’den Pinokyo – Pinocchio Yorumu

Pinokyo - PinocchioOscarlı yönetmen Roberto Benigni’nin son filmiyle herkesin tanıdığı eski bir romanın kahramanı Pinokyo’yu beyazperdeye taşıyor. Pinokyo İtalyan yazar Carla Collodi tarafından yaratılmış ve tüm dünyaya mal olmuş ünlü bir kahraman. Tahta kahramanı bu kez Benigni’nin yorumuyla izleyeceğiz.

Pinokyo’yu ve yalan söylediğinde uzayan burnunu bilmeyen yoktur. Aslında tahta bir oyuncak olan ancak ustasının elinde canlanan kukla Pinokyo’nun maceraları bundan önce sayısız kez sinema filmi olmuştu. Yeni kuşaklar için bir Pinokyo filmi yapmaya karar veren Roberto Benigni daha önce “Hayat Güzeldir” filmi ile Oscar ödülü kazanmıştı. Roberto Benigni senaryoyu Vincenzo Cerami’niyle birlikte yazmış. Filmde Pinokyo’yu Benigni’nin kendisi oynuyor.

Gepetto usta hayatı boyunca sayısız kukla yapmıştır. En son eseri olan ve basit bir kukla gibi gözüken Pinokyo Mavi Peri’nin dokunuşuyla canlanır. Pinokyo bir insan olmak istemektedir. Mavi Peri’nin rehberliğinde bu amacını gerçekleştirmek için maceralarla dolu bir yolculuğa çıkan Pinokyo yine yalan söylemeden duramaz ve yalan söyledikçe burnu uzar.

Yönetmen: Roberto Benigni
Oyuncular: Roberto Benigni (Pinokyo), Nicoletta Braschi (Mavi Peri), Mino Bellei (Medoro), Carlo Giuffre (Gepetto), Corrado Pani, Kim Rossi Stuart, Breckin Meyer, Glenn Close, James Belushi
Senaryo: Roberto Benigni
Görüntü Yönetmeni: Dante Spinotti
Prodüksiyon Tasarımı: Danilo Donati
Sanat Yönetmeni: Maurizio Sabatini
Kostüm: Danilo Donati
Set Dekorasyonu: Diego Maria Giorgetti
Müzik: Nicola Piovani
Yapım Stüdyosu: Miramax Films
Türkiye Dağıtımı: Film Pop – UIP Filmcilik
Gösterim tarihi: 7 Kasım 2003

(web)

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “Oscarlı Yönetmen Benigni’den Pinokyo – Pinocchio Yorumu”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Bir BBG Evi Filmi – Ölüm Bizi Gözetliyor – My Little Eye

Bir BBG evinde yaşananları anlatan 'Ölüm Bizi Gözetliyor' vizyonda. 'Biri Bizi Gözetliyor' türünde bir programda yaşanabilecekler bir filme konu olsaydı...

Kapat