Antalya Film Festivali’nde Ses Getiren Martılar Açken’de Meral Oğuz Oynuyor

Martılar Açken

‘Martılar Açken’in yönetmeni Bülent Pelit aynı zamanda filmin senaryosunu da yazmış. Filmde tüm varlığını dostu Kaptan’a kaptıran bir genelev kadının ve epilepsi hastası oğlunun öyküsü konu ediliyor. ‘Martılar Açken’ vesur anlatımı ve kullandığı çarpıcı sinema diliyle Antalya Film Festivali’nde hem husursuzluk yaratmış hem de büyük beğeni ve takdir toplamıştı. Filmin ana karakteri olan Mehtap rolünü üstlenen Meral Oğuz ise En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü.

Belirli bir eğitimi, işi ve yeteneği olmayan Akın küçük çapta uyuşturucu kuryeliği ve saunalarda eşcinsellere partnerlik yapmaktadır. Mehtap ise artık eski cazibesini kaybetmiş ve teselliyi içkide aramaktadır.

Mehtap’ın paralarıyla bir taksi filosu kuran Kaptan, Cinci bir hocanın etkisi altındadır. Kaptan’ın en büyük hayali Ermenilerden kalma bir hazineyi bulmaktır. Cinci hoca hazinenin papaz büyüsüyle korunduğunu söyler, ancak ona bağlı cinleri bu büyüyü bozacaktır. Hoca cinleri yönlendirmek için babası belli olmayan bir çocuk ister. Kaptan Mehtap’ın oğlunu bu iş kandırır ve birlikte sonu belli olmayan bir yolculuğa çıkarlar. Kaptan’ın taksilerinde çalışan eski komiser muavini Metin de hazinenin peşinde koşan Kaptan’a ve cinci hocaya katılır.

Yönetmen: Bülent Pelit
Oyuncular: Meral Oğuz, Umut Ulaş, Ümit Belen, Murat Şen, Haldun Boysan, Ümit Çırak, Özge Uyar, Merih Fırat
Senaryo: Bülent Pelit
Görüntü Yönetmeni: Levent Pelit
Müzik: Erhan Güleryüz
Türkiye Dağıtımı: Galata Film
Gösterim Tarihi: 3 Ocak 2003

(web sinema)

Tags : , , , , , , , , ,

0 thoughts on “Antalya Film Festivali’nde Ses Getiren Martılar Açken’de Meral Oğuz Oynuyor”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Bir Askeri Gerilim ve Entrika Filmi – Kuraldışı – Basic

Die Hard, The Hunt for Red October, Predator gibi filmlerden tanıdığımız yönetmen John McTiernan'ın son filmi 'Kuraldışı' gösterime girdi. Senaryosunu...

Kapat