21. Yüzyılda Madrid – Saldırılar ve Olimpiyat Adaylığı

Madrid 21. yüzyıla terör saldırılarıyla sarsılarak girdi. 11 Mart 2004 tarihinde gerçekleşen radikal saldırılar tam da 14 Mart tarihinde yapılacak seçimlerin öncesine denk getirilmişti. Şehirde yolcu taşıyan trenlere eş zamanlı olarak gerçekleştirilen bombalama eylemleri büyük zarar verdi ve tepki gösterdi. Ancak Madrid ve İspanya halkı uluslararası teröre tepki vermekte gecikmedi. Tüm İspanya’da düzenlenen ve milyonların katıldığı barış yürüyüşleri terörün istediği ortamın doğmayacağı yönünde en iyi yanıt niteliğindeydi. 11 Mart saldırıları İspanya’nın iç savaş yıllarından itibaren yaşadığı en kötü olaylardı.

Madrid şehri 2006 yılının son günlerinde bir saldırıyla daha sarsıldı. 30 Aralık 2006’da gerçekleştirilen saldırının faili bu kez ETA örgütüydü. Bask bölgesinin bağımsızlığ için mücadele ettiğini iddia eden ETA örgütü Madrid Barajas Uluslararası Havaalanına  saldırı gerçekleştirildi. Bu saldırı da İspanyol halkından yoğun bir tepki gördü.

Madrid yeni yüzyıla sadece saldırılarla başlamadı. Şehir temmuz ayında  Europride 2007’ye ev sahipliği yaptı. Madrid 2012 Olimpiyat oyunları için de adaylığını açıkladı. Ancak 2012 Olimpiyatları için Londra seçilince kentin umutları 2016’ya kaldı. Madrid 2016 Olimpiyatları için en güçlü adaylardan biri.

Madrid 21. yüzyıla ekonomik sıkıntılarla girdi. Avrupa’da hissedilen durgunluk ve AB çapındaki bir kriz beklentisi yeni binyılın ilk yıllarından itibaren belirgin hale gelmeye başladı. İspanya’nın yüksek düzeydeki kamu ve özel sektör borçlanması uluslararası piyasalarda İspanya için endişe duyulmasına neden oluyor.

Tags : , , , , , , ,

0 thoughts on “21. Yüzyılda Madrid – Saldırılar ve Olimpiyat Adaylığı”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
İspanya: Başkent Madrid, Gezilecek Yerler ve Kısa Tarihi

Nüfusu 3 milyonun üzerinde olan Madrid, İspanya'nın başkenti olmasının yanısıra en fazla nüfusa şehridir. İber yarımadasının merkezindeki bölgede yer alan...

Kapat