Bir Reklam Filminin Sinema Uyarlaması: Johnny English

Johnny English

Diğer medya araçlarından sinema endüstrisine uyarlama yapılması vazgeçilmez bir gelenektir. Bugüne kadar kitaplardan, tiyatro oyunlarından, TV dizilerinden, hatta popüler şarkılardan çok sayıda başarılı uyarlama yapıldı. “Johnny English”in onlardan farkı ise, bir reklam filmi temel alınarak yapılan ilk uyarlama olmasıdır. “Bean” adlı filmle dünya çapında popüler olan İngiliz komedyen Rowan Atkinson, 1992 ile 1997 yılları arasında İngiliz kredi kartı şirketi Barclaycard’ın televizyon reklamlarında yer almış ve gizli ajanlığa heves eden bir adamı canlandırmıştı. Atkinson’ın bu reklamdaki karakteri temel alan konulu bir film yapma düşüncesinin filizlenmesi o tarihlere rastlıyordu.

Ünlü komedyen Barclaycard reklamı için şunları söylüyor: “Sadece 60 saniye uzunluğunda olduğu halde o reklamlarda sinema filmi tadı vardı. Yüksek prodüksiyon değerine sahip seçkin reklamlardı. Sanki bir mini-film duygusu veriyordu insana. Bu yüzden de onları baz alarak bir maksi-film yapmak bana her zaman mantıklı görünmüştü.”

Johnny English

Atkinson ile uzun yıllardır işbirliği halinde olan, ünlü komedyenin 80′li yıllarda oynadığı “The Tall Guy” ve 90′larda oynadığı “Bean”in yapımcılığını üstlenen Working Title şirketi yetkilileri de, bir süredir yeni bir projeye imza atmak isteğindeydi.

Working Title yapımcılarından Tim Bevan bu isteği şu sözlerle dile getiriyor: “Bu İngiliz casusunu konu alan film yapmak mükemmel bir fikirdi. İngiliz filmlerinin ilginç yanı, casusluk filmi ve komedi gibi iki ayrı alanda başarılı olmasıdır. `Johnny English’ bu iki tarzı birleştirme fırsatı sunuyordu.”

Senaryo James Bond Yazarlarından…

Televizyon reklamlarının sona ermesi ile film projesine başlanması arasında birkaç yıllık boşluk oldu. Bu süre içinde filmin starıyla Working Title yapımcıları farklı projeler üzerinde çalıştılar.

Daha sonra filmin yapımı gündeme geldiğinde senaryosunun Neal Purvis – Robert Wade ikilisi tarafından yazılmasına karar verildi. Bugüne kadar değişik tarzlarda senaryo çalışması yapan ikili, casusluk filmleri alanındaki başarısını bir James Bond filmi olan “The World Is Enough”taki senaryo çalışmasıyla kanıtlamışlardı.

Filmin yönetmenliğine ise, daha önce “Sliding Doors” adlı romantik komedi çalışmasıyla dikkatleri çeken Peter Howitt getirildi. Atkinson’ın “Johnny English” projesinden önce de Howitt ile bazı görüşmeleri olmuş, ancak işbirliği projelerinin hiçbirisi hayata geçmemişti. Bu kez elde hazır bir senaryo olması nedeniyle bir kopyasını Howitt’e göndererek görüşlerini sordu.

Peter Howitt senaryoyla ilgili izlenimlerini şu sözlerle anlatıyor: “Rowan’dan telefon geldiğinde Los Angeles’ta bir filmin montajını yapıyordum. Elinde bir senaryo olduğunu söyleyip bir bakmamı ve düşüncelerimi söylememi rica etti. Senaryonun elime ulaşmasından bir süre sonra da yönetmenliğini üstlenmemi istedi. Reklam filmindeki karakter son derece çarpıcıydı. Böyle bir karakter üzerinde çalışmanın heyecan verici olacağını düşünerek evet cevabı verdim.”

Senaryo taslağı üzerinde iki yıl boyunca hummalı bir çalışma sergileyen Wade – Purvis ikilisi, yeni Bond filmi “Die Another Day”de çalışmak üzere “Johnny English” projesine veda etti. Senaryonun bundan sonraki aşamalarını tamamlama görevi ise William Davies’e verildi.

Yönetmen: Peter Howitt
Oyuncular: Rowan Atkinson, John Malkovich, Natalie Imbruglia, Ben Miller, Douglas McFerran
Senaryo: Neal Purvis, Robert Wade, William Davies
Görüntü Yönetmeni: Remi Adefarasin
Prodüksiyon Tasarımı: Chris Seagers
Sanat Yönetmeni: John Frankish, Alan Gilmore
Kostüm: Jill Taylor
Makyaj: Graham Johnston
Set Dekorasyonu: John Bush
Müzik: Ed Shearmur
Yapım Stüdyosu: Universal Pictures
Türkiye Dağıtımı: UIP Filmcilik
Gösterim Tarihi: 6 Haziran 2003

(webci)

Tags : , , , ,

0 thoughts on “Bir Reklam Filminin Sinema Uyarlaması: Johnny English”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Bir Erasmus Hikayesi: İspanyol Pansiyonu – L’Auberge Espagnole

Xavier ekonomi alanında Paris’te yüksek öğrenim görmekte olan bir gençtir. Babasının bir arkadaşı eğer İspanyolca öğrenirse kendisine Maliye Bakanlığı'nda iyi...

Kapat