İspanya’da Yolculuk – Görülecek Yerler

İspanya’da turizm 1960’lı yıllardan bu yana büyük bir gelişme içerisinde. Ülkenin gelişen en büyük sektörlerinden biri olan turizm sayesinde İspanya bütçesi önemli ölçüde dengelenebiliyor. Turizmdeki gelişme daha önce dünyaya nispeten kapalı olan İspanya’yı ve İspanya halkını da dünyayla ve diğer kültürlerle tanıştırdı.  Bunun etkisinin İspanya’nın siyasi yaşamını da değiştirdiği ve Avrupa Birliği üyeliğini kolaylaştırdığı söylenebilir. Askeri yönetimler yaşayan İspanya özellikle 80’li yıllardan sonra Avrupa’nın önemli demokrasilerinden biri haline gelmeyi başardı. Ülkenin bu ani sıçramasında kıta Avrupa’sı ile yakınlaşması ve geçirdiği entegrasyon sürecinin önemli bir payı oldu.  İspanya tarih boyunca coğrafi özellikleri nedeniyle Avrupa’nın içinde ama kapalı bir sosyal hayat ve ekonomi yaşadı. Ülkenin yarımada şeklinde ayrı bir yapıya sahip olması ve dağlık arazi nedeniyle Avrupa’nın geri kalanından kopması çağlar boyu İspanya’yı olumsuz etkiledi.

İspanya’nın turizmde sağladığı büyük gelişme Costa Brava, Costa Dorada, Costa Blanca, Costa del Sol ve Atlas Okyanusu kıyısındaki Costa de la Luz yerleşim bölgelerini ve şehirlerini ön plana çıkardı.Bu bölgelere özellikle  yaz aylarında turist akını oluyor. Ancak ülkeyi çekici kılan sadece deniz ve güneş değil. Deniz ve güneşin yanı sıra daha ilgi çekici şeyler de var. Andorra’dan Montserrat’ya kadar tüm Katalonya’nın gezilmesiyle özellikle sanat alanındaki zenginlik kolayca fark edilebilir. Roman ve gotik üslupları bölgenin sanat geçmişini yansıtır. Bölge tarihte Arap yayılmacılığına karşı “hıristiyan dünyası”nın direnme noktasını oluşturdu. Akdeniz’i Atlas Okyanusu’na bağlayan ve Tarragona’dan San Sebastian’a uzanan 400 kilometre civarındaki yol boyunca, eski hac yerleri ve tarihsel manastırlar gezilebilir. Bu yol Ebro’dan ve Pirene sıradağlarının eteklerinden geçer.

Yol boyunca, 6 – 12 Temmuz tarihlerine rastlayan San Firmino bayramı ve boğaların kent sokaklarında koşuştukları “ercierro” şenliklerine rastlamak mümkün. Boğalarıyla ünlü Pamplona, Huesca ve Lerida kentleri görülmeye değer yerlerden.  San Sebastian’dan La Coruna’ya kadar yaklaşık 800 km uzunluktaki yol boyunca yer alan Castilla la Vieja (Santander), Asturias ve Galicia gibi Bask şehirleri turizm açısından önemli sayılmaz.

Vizeaya körfezi sanayi bölgelerini içinde barındırır ve şiirsel görüntülere ev sahipliği yapar.  Cantabria dağları yamaçlarını izleyen bölgeler görülmeye değer doğal güzelliklere sahiptir. Bilbao’dan sonra Santander ve Oviedo kentlerine ulaşılır.  Ortaçağ özellikleri taşıyan Eskiçağ Santillana del Mar yakınlarında, ünlü Altamira mağaraları yer alır. Bu mağaralarda 19. yüzyılda ortaya çıkarılan çok renkli duvar resimleri görülebilir. Barcelona’dan Madrid’e gitmek isteyenler düzlük bir arazide kurulu Zaragoza’dan geçerler. Leon, Estremadura, Atlas Okyanusu kıyısındaki Andalucia gibi bölgelerde dkkat çeken yerler arasında Sierra da Guadarrama, Sierra de Gredos, Sierra Morena bulunuyor.

Salamanca’dan yola çıkarak İspanya’nın tarihi ve kültürel merkezlerinden birkaçına varılabilir. Bunlar arasında, Guadalquivir ovasına ve Sevilla’ya kadar, Plasencia, Caceres, Merida yer alır. Madrid’den yola çıkanlar değişik yönlere doğru ayrılan yollarla Valencia, Murcia, Cartagena, Granada, Cordoba-Sevilla, Merida-Badajoz’a ulaşabilirler. Castilla’da yaşayan roman kahramanı Don Kişot’un geçtiği bölgelerden olan Mancha’yı zaman hiç değiştirmemiş gibi gözükür.

Tags : , , , , , , , , ,

0 thoughts on “İspanya’da Yolculuk – Görülecek Yerler”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Böbrek Anormallikleri

Böbreklerde sayı, durum ya da biçim açısından anormallikler görülebilir. Çok ender olarak, böbrekteki bu biçim bozukluğu yaşamı engeller ya da...

Kapat