İspanya sadece tatil, güneş, kum ve deniz değil

İspanya gerçek bir turizm cennetidir. Ancak bu eşsiz ülke kendisini ziyaret edenler için sadece bol güneş, deniz, kum, mükemmel yemekler ve sıcak dostluklar anlamına gelmez. İspanya zengin bir tarihi ve kültirel mirasa sahip bir ülke. İspanya’da sanat, tarih ve kültür adına gezilip görülecek pekçok yer, izlenecek pek çok etkinlik var. Sadece güneş ve deniz turizmi aramayanlar için İspanyol şehirleri mükemmel gezi seçenekleri sunuyor. İspanya gerçekten gezilip görülecek bir ülke kısacası. İspanya’da görülecek tarihi ve sanatsal pekçok eser ve harika bir doğa var. Ülke dünyanın en önemli müzelerine ev sahipliği yapıyor. Özellikle Madrid sadece İspanya ve Avrupa için değil tüm dünya için gerçek bir sanat ve kültür merkezi. Madrid’de sanat müzelerinin yanında dünyaca ünlü arkeoloji ve silah müzeleri de bulunuyor. İspanya şehirleri uzun tarihi geçmişlere sahip. Bazı bölgeler ise sadece Hristiyan kültürünün değil diğer kültürlerin de etkilerini taşıyor. İspanya şehirleri özellikle anıtsal nitelik taşıyan gösterişli ve tarihi kamu binaları ve şehir meydanlarıyla tanınıyor. Bu gösterişli binalar ve alanlar özellikle 18. yüzyıl ve sonrasına tarihleniyor. Uzun geçmişi boyunca istilalar gören, fetihler yapan ve bir dönem denizaşırı emperyalist bir güç haline gelen İspanya zengin tarihi geçmişinden pek çok izler taşıyor.

Barcelona Katalonya bölgesinin merkezi ve başkenti olarak geçmişle moderniteyi birleştiren bir şehir. Kentte 20. yüzyıl avant-garde sanatının izlerine rastlanıyor. Barcelona binlerce yıla yayılan Roma mirasını da tüm caddeleri ve sokaklarıyla hissettiriyor. Bu büyüleyici geçmiş modernizmle birleşiyor ve ortaya Akdenizlilere özel kozmopolit bir şehir hayatı çıkıyor. Barcelona sanatın yanısıra ekonominin de dinamik başkentlerinden biri. Şehirdeki anıtsal heykeller, müzeler, alanlar, sergiler, gösteriler Barcelona’yı turistler için cazibe merkezi haline getiriyor.

İspanya’nın bir diğer önemli şehri olan Valencia ise ticaret, kültür ve sanatla ön plana çıkıyor. Şehirdeki sergiler ve fuarlar Valencia’yı uluslararası alanda her zaman ziyaret edilen bir kent konumuna getiriyor. Canet d’En Berenguer sahip olduğu altın kumlu plajlarıyla ünlü. Cullera, Gandía ve Oliva plajları da diğer tercih edilen turistik bölgelerden.

Camino de Santiago şehri ise Galiçya bölgesinin başkenti olmasının yanısıra gurmeliğin de merkezi.  Yemek yapmanın ve yemek yemenin bir sanata dönüştüğü şehir olan Camino de Santiago restoranları, barları, tavernaları ve zengin ve özgün mutfağıyla dikkat çekiyor. Şehrin mekanları her bütçeye uygun fiyatlarla hizmet sunuyor. Bölge özellikle deniz ürünleri ve balık çeşitleriyle tanınıyor.

Tags : , , , , , , , , , , , , , , ,

0 thoughts on “İspanya sadece tatil, güneş, kum ve deniz değil”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
21. Yüzyılda Madrid – Saldırılar ve Olimpiyat Adaylığı

Madrid 21. yüzyıla terör saldırılarıyla sarsılarak girdi. 11 Mart 2004 tarihinde gerçekleşen radikal saldırılar tam da 14 Mart tarihinde yapılacak...

Kapat